Intel yetersizlik nedeniyle Ethernet kontrolcülerini iptal ediyor

Teknoloji

Intel yetersizlik nedeniyle Ethernet kontrolcülerini iptal ediyor Geniş bir döküm ağında üretilen Ethernet kontrolcüleri optimizasyon anlamında Inteli zorluyordu. Bu nedenle pek çok kontrolcünün üretimine yakında son veriliyor.

Intel bir yandan yeni yatırımlar ile üretim verimliliğini arttırmaya çalışırken diğer taraftan ürün gamını elden geçirerek üretim bantlarını rahatlatmaya çalışıyor. Ethernet ailesi da bundan nasibini alıyor.

Intel Ethernet kartlarına elveda
Intel yaptığı açıklamada üretimi daha basitleştirmek ve tedariği geliştirmek adına sunucu tarafı ağırlıklı olmak üzere pek çok Ethernet kontrolcüsünü raflardan kaldırıyor. 1 yıllık bir süreç içerisinde kontrolcüler üretimden kalkacak.

Intel yaklaşık 30 adet ürünü sona erdirecek. Bunlar arasında Intel GbE I211-AT ve 10GbE X550-AT gibi popüler ürünler de var. Modeline bağlı olarak Ocak-Nisan 2022 tarihleri arasında bu ürünler son kez satışta olacak. Nisan-Ekim 2022 tarihleri arasında da kademeli olarak üretimi durdurulacak.

Ethernet kontrolcüleri sektöründe Intel en önemli oyunculardan ancak üretimi hem kendisi hem de üçüncü taraf dökümcü ortakları yapıyor. Bu bakımdan her birine sürücü ayarlamak, tedarik etmek ve optimize etmek zahmetli oluyor. Ürün gamını daraltarak Intel biraz daha üst seviye ürünlere ağırlık verecek.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.