iOS 17 ile iPhonelarda QR karekod okutma kolaylaştı

09.06.2023
36
iOS 17 ile iPhonelarda QR karekod okutma kolaylaştı

iOS 17, Apple’ın bahsetmediği ufak ancak ihtiyaç duyulabilecek değişiklikler de içeriyor. iOS 17 betayı yükleyenler, karekod okutma ekranında ufak bir değişlik fark etti.

iOS 17 Kamera uygulaması üzerinden QR kod taratıldığında, karekod artık deklanşör düğmesinin üzerinde sabit şekilde çıkacak. Bu ufak değişiklik, karekodun yönlendirdiği adrese dokunmayı kolaylaştıracak.

QR kod linkleri sabitlendi

Hatırlatma açısından, Apple, iOS 11’de Kamera uygulamasına QR kod okutma işlevini eklemişti ve karekod okutulduğunda üst tarafta bir bildirim gibi görünüyordu. iOS 13’te arayüz yeniden tasarlandı ve artık QR kod taratma sonrası link, bildirim şeklinde değil, deklanşör tuşunun üzerinde sarı şerit olarak gösterilmeye başlandı. Ancak, kamera hareket ettikçe sarı şerit te hareket ettiğinden linke tıklamak çok kolay olmuyordu. Apple, sonunda bunu dikkate aldı ve iOS 17 güncellemesi ile sarı şerit sabitlendi.
iOS 17 beta indirilmeye açıldı
Apple, WWDC23 sonrası iOS 17 beta 1 sürümü herkese açık yayınladı. Geliştirici hesabına sahip olmayanlar da, ücretsiz olarak iOS 17 betayı yükleyebiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.