iPhone 13 ile 5G pazarında işler kızışacak

iphone

iPhone 13 ile 5G pazarında işler kızışacak iPhone 13 satışlarının rekor kıracağı beklentisi 5G pazarını da hareketlendirdi. Analizler Appleın bu yıl pazarda büyük bir paya ulaşacağını tahmin ediyor.

Trilyon dolarlık pazar haline gelmesi beklenen 5G teknolojileri haliyle büyük bir rekabetin de fitilini ateşledi. Çinli üreticilerin yanında Apple da 5G pazarında önemli bir söz sahibi olmanın arefesinde.

iPhone 13 iddialı olacak
Counterpoint Research raporlarına göre 2021 yılında 5G uyumlu akıllı telefon sevkiyatları 605 milyon rakamına ulaşacak. Bunun 200 milyonu ise iPhone satışlarından gelecek. Yani segmentin üçte biri Appleın eline geçmiş olacak.

Rakip firmaların kısmen 5G telefon stratejisinin tersine Apple tüm modellerinde 5G özelliğini kullanıyor. Bu sayede satılan telefonların hepsi 5G uyumlu hale geliyor. 2020 yılında iPhone 12 serisi 5G kategorisinin yüzde 24üne hâkim olmuştu. iPhone 13ile birlikte 2021 yılı rekorlara sahne olacak.

5G pazarında ilk çeyreği Apple zaten yüzde 30 pay ile kapatmıştı. İkinci ve üçüncü çeyreklerde bunun biraz azalması beklense de iPhone 13 satışları belirleyici bir faktör. Xiaomi, Samsung, Oppo gibi devlerin ise bu noktada biraz daha uygun fiyatlı 5G telefonlar ile payını arttırmaya çalıştığı görülüyor.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.