Kahramanmaraş da yangın söndürme uçağı düştü

Kahramanmaraş da yangın söndürme uçağı düştü Kahramanmaraşta Orman Genel Müdürlüğüne bağlı yangın söndürme uçağı düştü. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada uçakta 5 Rus asker ve 3 Türk temsilcinin bulunduğu belirtildi.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Rusyadan kiralanan ve Adana Orman Bölge Müdürlüğü hizmetinde kullanılan yangın söndürme uçağı ile Kahramanmaraştaki orman yangınına müdahale esnasında irtibat kesildi.

Bunun üzerine bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi.
Rusya Savunma Bakanlığı: Uçakta 5 Rus asker ve 3 Türk temsilci vardı
Rusya Savunma Bakanlığı, Be-200 yangın söndürme uçağında 5 Rus askeri personelin ve 3 Türk temsilcinin olduğunu duyurdu.

Bakanlık, kazanın nedenlerinin tespiti için olay yerine bir heyet gönderildiğini bildirdi.
Bakanlığın açıklamasında, “14 Ağustos 2021de öğleden sonra, saat üç sularında Rus Be-200 uçağı, Türkiye Cumhuriyetinin Adana yerleşimi yakınlarında çıkan yangınları söndürme görevini tamamladıktan sonra inmek üzereyken kaza geçirdi” ifadelerine yer verildi.

Milli Savunma Bakanlığı: İncirlikten bir helikopter ve Konyadan bir uçak arama – kurtarma çalışmalarına destek için görevlendirildi
Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İncirlikten bir helikopter ile Konyadan bir uçağın arama – kurtarma çalışmalarına destek için bölgede görevlendirildiği bildirildi.

Rusyanın Ankara Büyükelçiliği kaza yerine heyet gönderiyor
Diğer yandan Rusyanın Ankara Büyükelçiliği, Sputnike açıklamasında elçilik çalışanlarının Be-200 uçağının kaza geçirdiği bölgeye gönderildiklerini bildirdi.
Elçilik yetkilisi, “Büyükelçiliğin konsolosluk departmanı personeli, görevlendirilerek kaza yerine gönderiliyor” ifadelerini kullandı.

Validen ilk açıklama
Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, konuya ilişkin ilk açıklamasında gün içerisinde Onikişubat ilçesi Ilıca Mahallesi Almalı mevkisindeki ormanlık alanda yıldırım isabet etmesi sonucu yangın çıktığını anımsattı.
Orman yangına hem karadan hem de havadan müdahale edildiğini belirten Coşkun, “Bölgeye uçak da sevk etmiştik ancak bir süre önce uçakla irtibat kesildi ve düştü. Şu an olay çok yeni. Uçağın düştüğü bölgeye çok sayıda ekip gönderdik” dedi.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.