Kömür süsü verilen 41.4 milyon dolarlık uyuşturucu ele geçirildi

Kömür süsü verilen 41.4 milyon dolarlık uyuşturucu ele geçirildi Hollandada Rotterdam limanına gelen nakliye gemilerinde bulunan iki bin ton kömürün, aslında kokain olduğu ortaya çıktı. Piyasa değeri 41.4 milyon dolar (yaklaşık 355 milyon TL) olan uyuşturucuya el kondu. Uzmanlar, kokaine kömüre çok benzer bir biçim ve renk vermek için özel bir kimyasal işlem uygulandığını söyledi.

İrlandalı ve Hollandalı polisler tarafından yapılan ortak bir uyuşturucu operasyonunda kömür süsü verilen 41.4 milyon dolar değerinde kokain ele geçirildi. Yapılan basın açıklamasında uyuşturucunun, Güney Amerikadan Hollandanın Rotterdam limanına gelen iki nakliye konteynerinde bulunduğu belirtildi.

2 bin torba kömür gelmiş gibi
Yetkililer, önce konteynerlerin içinde 2 bin torba kömür bulduklarını duyurdu. Ancak, bir röntgen tarayıcısı ve polis gözetleme köpeklerinin kullanılması sayesinde, kömürlerin aslında kokain olduğu tespit edildi.

Çok sayıda kişi gözaltına alındı
NTVnin haberine göre, diğer taraftan yetkililer, ele geçirilen kokainin piyasa değerinin yaklaşık 41,4 milyon dolara kadar çıkabileceğini açıkladı. Ayrıca, İrlanda Garda Ulusal Uyuşturucu ve Organize Suçlar Bürosu tarafından devam eden soruşturmanın bir parçası olan operasyonda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı ve pek çok tutuklamanın gerçekleşeceği duyuruldu.

Komiser Yardımcısı John ODriscoll, Bu, Garda Síochánanın İrlandaya kokain ve diğer uyuşturucuların ithalatına karıştığından şüphelenilen organize suç gruplarını dağıtma çabasında önemli bir gelişmedir dedi.

ODriscoll ayrıca, operasyonun önemli uluslararası boyutunu ve Avrupa ve daha uzaklardaki kolluk kuvvetleri topluluğu içinde işbirliğinin önemini vurguladı.

Diğer taraftan, İrlanda da dahil olmak üzere yedi Avrupa Birliği (AB) ülkesinin uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele operasyonlarını koordine eden Denizcilik Analiz ve Operasyon Merkezi başkanı Michael OSullivan, söz konusu operasyonun organize suç örgütüne büyük bir darbe indirdiğini söyledi.

Öte yandan, İspanyol polisi de birkaç hafta önce benzer bir şekilde kömür şekli verilen 862 kilogram kokaine el koymuştu. Yetkililer, uyuşturuculara kömürle çok benzer bir biçim ve renk vermek ve kokainin karakteristik kokusunu ortadan kaldırmak için karmaşık bir kimyasal işlem kullanıldığını açıkladı.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.