Kraliçe 2. Elizabethin pamuk yorganı İnegölden gitti

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabethe özel pamuktan dikilen yorgan Bursanın İnegöl ilçesinden gitti.

İHA

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabethe özel pamuktan dikilen yorgan Bursanın İnegöl ilçesinden gitti. Baba mesleği olan yorgancılığı yaklaşık 50 senedir yapan Erkan Genç, İstanbulda üç arkadaşımla beraber İstanbul Yorgancılar Derneği olarak İngiltere Kraliçesi 2. Elizabethe yorgan diktik. Hediye olarak İngiltereye gönderdik. Oradan bize 500 pound gönderildi dedi.

YORGAN SATICISI ÇOK AMA BU İŞİ SANAT OLARAK YAPAN YOK

Yorgancılığı yaklaşık 45-50 senedir yaptığını ifade eden Genç, Bu benim baba mesleğim. Eskiden bu meslek ilgi görüyordu. Şimdi ise fabrikasyon ürünler çıktı. O biraz etkiledi. Şuan yeni nesilden bu işi yapan yok. İnegölde toplasan 5 tane yorgancı var ve artık devamı da yok. Diğer bölgelerde de bu işi bir sanat olarak değil, daha kaba işçilikle yapıyorlar. Tam manada sanatkarı kalmadı bu işin. Yeni yetişen de yok. Bir süre önce İstanbula gittim. Orada 2 bine yakın yorgancı vardı. Şimdi kayıtlı 22 yorgancı kaldı. Yorgan satıcısı çok ama bu işi sanat olarak yapanlar azaldı. İnegölde 10 sene sonra bu mesleği yapan kalmaz diye konuştu.

SİLİKONLU YORGANLARIN İÇİNDE KİMYASAL VAR

Hazır yapılan yorganlarla kendi yaptıkları arasında çok fark olduğunu belirten Genç, Silikonlu yorganlar satılıyor. Onların içinde kimyasal malzemeler var. Ama reklamları bol olduğu için çok satılıyor. Bizde ipekli ve el işçiliğiyle yapılmışı aynı fiyata veriyoruz ama alan az. sağlık açısından da fabrikasyon yapılanlar tehlikeli. Bizim yaptığımız ürünlerde herhangi bir kimyasal kullanılmıyor. Bizde pamuk ve yün kullanıyoruz. İşi bilen müşterilerimiz basma yorgan yaptırıyor. Yazın yetiştiremiyoruz dedi.

YÜN, SİNİRİ VE STRESİ AZALTIYOR

Vatandaşlara yünden ve pamuktan asla vazgeçmemeleri tavsiyesinde bulunan Genç, Sağlıkları açısından çok önemli. Yattıkları yatakların üzerine yorgan kalınlığında yatağı değil, kendilerini koruyucu yün yorgan yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Doktorlar bile tavsiye ediyor. Yün, siniri ve stresi alıyor. İsterlerse 5 bin liralık yatakları olsun. Üstünde 1 santim kalınlığında sentetik kumaş var. Üzerine ince yün yorganı koyduğu zaman hem sıhhatleri düzelir hem de stresleri olmaz. O zaman nasıl rahat edeceklerini kendileri görebilir şeklinde konuştu.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.