Meteorolojiden acil -15 açıklaması

Rusya, Türkiye’yi uyardı uyarmasına ama peki meteoroloji bu duruma ne diyor? İşte meteorolojiden -15 açıklaması

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, ülkede olağan kış şartlarının tahmin edildiğini belirterek, Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleri ile Ege bölgesinin iç kesimlerinde sıfırın altında 15 derece ve daha altında sıcaklık beklenmediğini bildirdi.

METEOROLOJİ -15’LERİ BEKLEMİYOR

Çağlar, yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, “27 Ocak Çarşamba gününden itibaren kışın en soğuk günlerinin yaşanacağı, Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleri ile Ege bölgesinin iç kesimlerinde hava sıcaklığının sıfırın altında en az 15 dereceye düşeceği” şeklinde haberler yer aldığını anımsattı ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün hava tahminlerine göre ise ülkede olağan kış şartlarının beklendiğini kaydetti.

KUVVETLİ DON GÖRÜLEBİLİR

Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleri ile Ege bölgesinin iç kesimlerinde hava sıcaklıklarında Çarşamba gününden itibaren 2 ila 5 derece artış olacağının tahmin edildiğini bildiren Çağlar, şunları kaydetti: “Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleri ile Ege bölgesinin iç kesimlerinde sıfırın altında 15 derece ve daha altında sıcaklık beklenmemektedir. Fakat pazartesi ve salı geceleri, Ege ile Akdeniz’in kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerde orta kuvvette, yükseklerde kuvvetli don olayı beklenmektedir. Tarımsal faaliyetin sürdüğü bu bölgelerimizde hasat dönemindeki narenciye ve muz üreticilerimiz, çiçeklenme dönemindeki yenidünya, badem vb. meyve ile sebze ve serada üretim yapan yetiştiricilerimizin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerilir.”

-15’i görecek miyiz?

Rusya Meteoroloji Dairesi ile Acil Durumlar Bakanlığı bir uyarı bildirisi yayınlamış ve çarşamba günü Türkiye’nin Marmara ve Batı Karadeniz bölgeleriyle, Ege’nin kuzey kesiminin eksi 15 dereceyi göreceğini bildirmişti…

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.