Milli Muharip Uçak KAAN ikinci uçuşunu başarıyla tamamladı

06.05.2024
38
Milli Muharip Uçak KAAN ikinci uçuşunu başarıyla tamamladı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen beşinci nesil savaş uçağı KAAN’ın ikinci uçuşu yapıldı. İkinci uçuş başarıyla tamamlandı.

Türkiye’nin milli savaş uçağı KAAN, ikinci uçuşunu gerçekleştirdi. Milli Muharip Uçak KAAN, ikinci uçuşunda 13 dakika boyunca havada kaldı. Uçuşa F-16 eşlik etti.
Gerçekleştirilen uçuş testinde uçağın aviyonik sistemleri düşük irtifada test edildi. Uçuş başarıyla tamamlandı. Günün ilerleyen saatlerinde uçuş videosunun TUSAŞ tarafından paylaşılması planlanıyor.

Beşinci nesil uçuş özelliklerine sahip olacak
Milli Muharip Uçak, beşinci nesil savaş uçaklarında bulunan teknolojilere ve özelliklere sahip olacak. Hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak. Güvenli veri paylaşımına ve akıllı mühimmatların kullanımı için tamamen yerli altyapıya sahip olacak.

Türkiye, 5. nesil savaş uçağı üretebilen 5 ülkeden biri olacak. KAAN, insansız hava araçları, havadan ihbar, kontrol gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilecek. Yeni nesil silahlarla havadan havaya muharebe, süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas vuruş gerçekleştirebilecek KAAN, yapay zeka ve nöral ağ desteğiyle artırılmış muharebe gücü sağlayacak.

2028’de yerli motorla seri üretime geçecek
Uçağın prototip versiyonlarında ABD üretimi General Electric F-110 motoru kullanılacak. İlk aşamada 2026 sonuna kadar 3 adet Blok 0 prototipi üretilecek. 2028 yılında seri üretime geçilecek ve yerli motordan güç alacak. 2028 yılında yerli motordan güç alan 10 adet KAAN’ın Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.

KAAN programı kapsamında Yıldırım Test Tesisi, Radar Kesit Alanı Test Tesisi, Rüzgar Tüneli Tesisi gibi dünyanın sayılı büyüklükteki test merkezlerinin ülkeye kazandırılması sağlanıyor. Bu sayede test verilerinin işleme kabiliyetlerinin artırılmasının da önü açılmış olacak.

Milli muharip uçak KAAN Özellikleri
Milli Muharip Uçak ile yüksek performanslı radar, elektronik harp, elektro-optik, haberleşme, seyrüsefer ve tanımlama kabiliyeti,
Yüksek/süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas ve isabetli ateşleme,
Otomatik hedef tanıma ve algılama, çoklu veri füzyonu ve yapay zeka yetenekleri ile artırılmış muharebe gücü elde edilecek.
Milli muharip uçak KAAN Teknik Özellikleri
Kanat Açıklığı: 14 m (46 ft)
Uzunluk: 21 m (69 ft)
Yükseklik: 6 m (20 ft)
İtki: 2 x 29.000 lb
Azami Hız: 1,8 Mach (40.000 ft)
Servis Tavanı: 55.000 ft
Pozitif / Negatif G Limiti: +9g / -3,5

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.