Milyonların beklediği tasarı Meclis te

Meclis Genel Kurulunda bu hafta kabul edilmesi beklenen torba tasarı, milyonların yüzünü güldürecek. İşte o müjdeler.

Milyonların beklediği torba tasarı yüzleri güldürecek. İşte bu hafta kabul edilmesi beklenen o müjdeler.

ESNAFA 10 AYA VARAN İŞSİZLİK MAAŞI

Temmuzda yürürlüğe girecek olan Esnaf Ahilik Sandığı ile, zor duruma düşerek işyerinin kapatılması veya iflas edilmesi durumunda 10 aya varan işsizlik maaşı verilecek. Tarım Bağ- Kurlular, isteğe bağlı sigortalılar, jokey ve antrenörler ve köy ve mahalle muhtarları hariç bütün Bağ-Kurlular kapsamda olacak. Maaş ödeneğinin günlük tutarı, son 4 aylık prime esas kazançlar dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama kazancın yüzde 40ı kadar olacak. Ancak ödenek, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80ini geçemeyecek. İşyerini kapatana damga vergisi kesilmiş olarak aylık en az 705,60 lira, en çok bin 411 lira işsizlik maaşı ödenecek.

GSS BORÇLARINA YAPILANDIRMA

Genel sağlık Sigortasında (GSS) gelir seviyesine göre her ay 71,10, 213,30 ve 426,6 lira şeklinde ödenen 3 ayrı prim tarih olacak, 53,32 lira tutarındaki tek prime geçilecek. Ailede kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olanların (592,5 lira) primlerini devlet karşılayacak. Geçmişe ilişkin GSS prim borçlarına da yapılandırma imkanı gelecek.

YURT DIŞINDA TÜRKİYE GÜVENCESİ

Türkiyede ikamet eden Türk vatandaşlarının yurt dışında ikamet eden ana, baba, eş ve çocukları ile bunların bakmakla yükümlü oldukları ana, baba, eş ve çocukları talep etmeleri halinde genel sağlık sigortalısı sayılacak.

VERGİDE YÜZDE 5 İNDİRİM

Gelir vergisi mükellefi olanlar ile finans, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler hariç olmak üzere kurumlar vergisi mükelleflerinden, belirlenen şartları taşıyanların yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5i, ödenmesi gereken gelir veya kurumlar vergisinden indirilecek.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.