Okul öncesi çocuklarda hijyen eğitimi nasıl olmalı?

09.09.2018
41
Okul öncesi çocuklarda hijyen eğitimi nasıl olmalı?

Okullar başlamadan önce, çocuk sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Cambaz Kurt ”Çocuklarda Hijyen” konusunda ailelere önemli bilgiler verdi.

Okul öncesi çocuklarda hijyen eğitimi

Çocuklar, okula başladıklarında daha önce karşılaşmadığı pek çok mikropla aynı anda karşılaştıkları için okulun ilk dönemlerinde çok sık hasta olmaktadırlar. Bu hastalık sürecini en aza indirmek için bazı tedbirler alarak çocuklara kişisel hijyeni öğretmek gerekir. Hastalıkları önlemek için alınacak tedbirlerin en başında el yıkama gelir. Çocuklara el yıkama alışkanlığını kazandırmamız, bu alışkanlığı kazandırmak için ise kendimiz de ellerimizi yıkayarak çocuklarımıza örnek olmamız gerekiyor.

Eller Nasıl Yıkanmalıdır?

· Sabunlanmalı

· Ellerin bütün yüzeyleri ovalanmalı (en az 15 – 20 sn)

· Sıklıkla unutulan alanlara dikkat etmeli; el sırtı, el ayası, parmak araları da ovalanmalıdır

· Akan su altında durulanmalı

· Kağıt havlu-peçete ile kurulanmalı (kurulama mikroorganizma sayısını azaltır)

· Kuruladığımız kağıt havlu ile musluk kapatılmalıdır.

Temizliğin tam olarak sağlanabilmesi için elleri yıkarken parmak uçları, tırnaklar, tırnak araları, başparmak ve parmak araları da mutlaka yıkanmalıdır.

Eller Ne Zaman Yıkanmalıdır?

· Yemeklerden önce ve sonra

· Diş, ağız, yüz ve göz temizliği yapmadan önce

· Tuvaletten sonra

· Kirli, tozlu bir işi tamamladıktan sonra

· Dışarıdan eve gelince

· Sabah uyanınca, akşam yatmadan önce

· Ellerin kirli olduğu her durumda

Çocukların tırnaklarının da haftada bir düzenli olarak kesilmesi, tırnak aralarında mikropların yerleşimini önlemek açısından önemlidir.

Okul öncesi çocuklarda kişisel hijyen öğretiminde, el yıkamanın yanı sıra okullarda ortak kullanılan tuvaletlerin kullanımından sonra tuvalet temizliğinin yapılmasını öğreterek hastalanmalarını en aza indirmek, ishal gibi bulaşıcı hastalıkların önlenmesi açısından önemlidir.

Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

Okula başlayacak çocuklar evde tuvalet temizliğini öğrenmiş olmalıdır. Çocuklar tuvalet temizliği yaparken su, tuvalet kağıdı kullanmalıdır. Anal bölge temizliği için yapılan silme ya da yıkama işleminin önden arkaya doğru yapılması öğretilmelidir. Ortak kullanılan tuvaletlerden alafranga olanlar kullanılacaksa, kullanmadan önce sifonun çekilmesi gerektiği öğretilmelidir.
Tuvalet temizliğine yeterli özen gösterilmezse okulda çocuklar arasında paraziter ve mikrobik bağırsak hastalıklarının önlenmesi zordur.

Okullarda çocukların dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise beslenmedir. Çocuklar kantinlerde abur cubur olarak tarif ettiğimiz kola, bisküvi, çikolata gibi yiyecekleri tüketmemeleri konusunda uyarılmalıdır.

Anaokulu çocuklarının oyuncak paylaşımına dikkat edilmelidir.

Çocuklar oyun alanlarında ortak kullanılan oyuncakları ağızlarına götürerek ya da ellerini ağızlarına ve gözlerine götürerek birbirlerine mikropları kolayca bulaştırabilmektedir. Çocukları bu konuda eğitmek, oyuncaklarını ve ellerini ağızlarına, gözlerine götürmemelerini öğütlemek gerekir.

Okul yönetiminden de oyuncak temizliği konusunda talepte bulunulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.