Sabah uyanınca tuvalete çıkmak için yapmanız gereken 7 şey

Sabah uyanınca tuvalete çıkmak için yapmanız gereken 7 şey Sabahları tuvalete çıkarak güne devam etmenin vücut için pek çok faydası var. Ancak bu konuda sıkıntı yaşayan hatta dünyada kronik kabızlık çeken binlerce kişi bulunuyor. Uzmanlara göre dışkılama, günde 3 ila haftada en az 3 kere arasında değişkenlik gösterebilir ve bu süreç herkeste farklı işler. Burada önemli olan kişinin kendi düzeni içerisinde ne kadar istikrarlı olduğudur. Peki, bu istikrarı sağlamak mümkün mü? Aslında bunun için özel bir çaba harcamanıza gerek yok. Hazırsanız tuvalete rahat çıkmak için kolaylıkla hayata geçirebileceğiniz 7 püf noktasını açıklıyoruz

1.Su için
Akşamları yeterince sıvı aldığınızdan emin olun. Philadelphiadaki Jefferson Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Aaron Martin, “Kalın bağırsaklarınızın temel işlevlerinden biri, vücudunuzun suyu emmesine yardımcı olmaktır.
2
İyi bir vücut kitle indeksine sahip olmak istiyorsanız bağırsaklarınızın suya doyması önemli” diyor.
3
Yatmadan önce su içmeye başlamak, doğru değildir çünkü uyku ortasında sıkışmış şekilde tuvalete kalkmak, uyku kalitenizi oldukça etkiler.
4
Ancak akşam yemeğiyle birlikte büyük bir bardak su içmeye ne dersiniz?

5
2.Akşam yemeğinde fasulye yemeyi bir alışkanlık haline getirin
Uzmanlar, vücudunuza günde 20 ila 30 gram lif almayı öneriyor. Yani bu, yediğiniz her 1000 kalori için 14 gram life denk geliyor.
6
Akşam yemeğinde, günde genellikle kaç öğün ve atıştırmalık yediğinize bağlı olarak vücut için gerekli olan lifin yaklaşık üçte birini aldığınızdan emin olun.

Genel olarak lif açısından en zengin besinler, fasulyelerdir. Kuru fasulye ve barbunyayı sofranızdan eksik etmemeye çalışın.

Fasulyeye alternatif olarak nohutu da yemeklerinize, salatalarınıza, çorbalarınıza ekleyebilirsiniz.

3.Lif desteği alın
Eğer besinler aracılığıyla yeterli lif alamıyorsanız Psyllium yani Türkiye’de bilinen adıyla karnıyarık otuna başvurabilirsiniz.

4-Yemek sonrası yürüyüşe çıkın
Akşam yemeğinden sonra yürüyüş yapmak için mutlaka dışarı çıkın. Uzmanlar “Ne kadar aktif olursanız o kadar iyi.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.