Sanal Ortamda Sohbet Etme

Sanal Ortamda Sohbet Etme

Günümüzde sosyal medya kullanımıyla birlikte hayatımıza giren uygulamalar neredeyse her kesimden insanı kendine bağımlı hale getirmiştir. İlgi çekici içerikleri, kullanımlarının oldukça yaygın olması buna sebep olarak gösterilebilir. Uygulamaların birçoğu insanlara sohbet imkanı sunmaktadır. Bu da insanların tanışıp, yeni arkadaşlıklar kurma sürecini başlatmaktadır.

Sanal Ortamda Başlayan Sohbet ve Devamlılığı

            Sanal ortamda başlayan sohbet devamlılığı ise kişilerin birbirleriyle kurdukları samimiyet, söylediklerinin doğruluk derecesi ve mesafe birer etkendir. Bazı insanlar sanal sohbet kurmakta oldukça başarılıyken bunu kendi sosyal hayatlarına yansıtamazlar. Ya da sanal ortamlarda insanlar kendilerini, yaşadıkları hayatı aslında olmak istedikleri kişi ve yaşamak istedikleri hayat olarak farklı gösterebilir. Ayrıca aradaki uzaklıkta kişileri bir süre sonra konuşma isteğinin azalmasına itebilir. Çünkü  zaten sanal ortamda  başlayan bir sohbetin devamlılığı her iki taraf içinde genelde sorgulanır.

Sanal Sohbet ile İnsanların Kendilerini Rahatlatmaları

            Sanal sohbeti günlük hayatın karmaşasından kaçmak, söyleyemedikleri şeyleri hiç tanımadıkları insanlara anlatarak rahatlamak isteyenlerin sayısı hiçte az değildir. En yakınlarıyla paylaşamadıkları problemleri sanal arkadaşlarıyla sohbet ederek içini boşaltan insanlar bunun daha güvenli olduğunu, kimliklerinin kendilerinin izin verdiği kadar bilindiği için anlatmakta bir sakınca duymadıklarını söylüyorlar. Belki de uygulamaların sohbet bölümünü bu kadar içlerinde barındırmaları bu sebeptendir.

            Günümüzde insanların sanal ortamda kurduğu sohbet yüz yüze olan iletişimden daha sıktır. Bu noktada sanal sohbette sorgulanan şey devamlılığının ne derece olduğudur.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.