Tarihi medresenin duvarlarına isim şehir yazdılar

Tarihi medresenin duvarlarına isim şehir yazdılar Mardinde tarihi medresenin duvarları kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi. Tarihi yapıyı ziyarete gelen bazı kişilerin, yapıyı ayakta tutan duvarları sert cisimlerle kazıyarak, isimlerini ve geldikleri şehirlerin adını yazdığı görüldü.

Mardinin Artuklu ilçesinde bulunan onlarca eserden birisi olan, yapımına Artuklu Döneminde başlanan ve Akkoyunlu Sultanı Kasım ibn Cihangir döneminde 1457-1502 yıllarında tamamlanan Kasımiye Medresesinin duvarları kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi.

Yapımından bu yana yüzyıllardır ayakta kalan tarihi medresedeki taş işçiliği, süsleme motifleri dikkat çekiyor.

Kentin simgeleri arasında yer alan ve Mardinin en büyük yapılarından olan medresenin avlusunda ise bir çeşme ve havuz bulunuyor.

Ziyarete açık olan havuzun etrafındaki tarihi duvarlar ise kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi. Tarihi yapıyı ziyarete gelen bazı kişilerin, yapıyı ayakta tutan duvarları sert cisimlerle kazıyarak, isimlerini ve geldikleri şehirlerin adını yazdığı görüldü.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.