Tekel İşçilerine Kötü Haber

22.12.2009
44
Tekel İşçilerine Kötü Haber
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Tekel işçilerini üzecek haber geldi…

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tekel işçilerinin kazanılmış haklarının korunarak, başka kamu kuruluşlarına aktarılmasının, şu anda gündemde olmadığını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının maddelerinin görüşülmesine devam ediliyor. CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü, 2010 bütçesinin ”krizden çıkış bütçesi” olarak sunulduğunu belirterek, krizden çıkış için gerekli olan özel tüketimin artırılması, kamu ve özel sabit sermaye yatırımlarının artışını öngörmediğini savundu.

Yoksulluk sınırı altında milyonlarca insanın yaşadığını vurgulayan Tütüncü, ”İşçi, çiftçi, memur, emekli, esnafı rahatlatın ki özel tüketim talebi artsın. Krizden özel sektör öncülüğünde büyümeyle çıkış amaçlanıyor. Bu, boş bir hayaldir. Ekonominin omurgası çatlamış durumda” diye konuştu.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül, AK Parti Hükümetleri döneminde hazırlanan 8. bütçenin, önceki bütçelerde olduğu gibi mali disiplin ve ekonomik istikrarı temel aldığını savundu.

Şimdiye kadar bütçe hedeflerine ulaşıldığına dikkati çeken Gönül, 2009 bütçesindeki sapmanın, kriz nedeniyle gelirlerin düşmesinden kaynaklandığını söyledi.

Gönül, ”Krizde en kötü dönem geride kalmıştır. Piyasalardaki stres, kriz öncesi duruma dönmüştür” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez ise belediye başkan yardımcılarının bazılarının memur, bazılarının ise il genel meclisi üyesi olduğunu belirterek, aynı işi yapmalarına rağmen aralarında aşırı ücret farkı bulunduğunu, bu sorunun giderilmesini beklediklerini söyledi.

Sönmez, yüzde 2.5’luk maaş artışıyla memurların durumunun iyileştirilemeyeceğini kaydederek, ”Hükümet, memurların geçimini sağlayamayacağını düşünerek, başka iş yapmalarına imkan sağlamayı düşünüyor” diye konuştu.

-”TÜRKİYE, BORCUNU AZALTMIŞTIR”-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Türkiye’nin kamu ve özel sektör olmak üzere dış borç stokunun 2002’de 129,5 milyar dolar, 2009 yılının ikinci çeyrek sonunda bu borcun 268,5 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Borç artışları değerlendirilirken, toplam borcun milli gelire oranlarının esas alınması gerektiğini söyleyen Şimşek, şöyle dedi:

”Hangi veriye, hangi orana barsanız bakın, Türkiye borcunu azaltmıştır. Özel sektörde de kamu da da borç azalmıştır. Kasım sonu itibariyle iç, dış, kamu, özel tüm borç 440 milyar lira civarında. Dünyanın hiçbir ülkesinde borca, mutlak rakam olarak bakılmaz. ‘ABD’nin 10 trilyon dolar borcu var’ diye durumu bizden daha kötü diyemeyiz. Borcun, milli gelire oranı önemli.”

-TEKEL İŞÇİLERİ…-

Şimşek, maddelerin görüşülmesi sırasında milletvekillerin, Ankara’da 8 gündür eylemlerini sürdüren Tekel işçilerinin durumuyla ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Mehmet Şimşek, ”Tekel işçilerinin kazanılmış haklarının korunarak, başka kamu kuruluşlarına aktarılması şu anda gündemde değildir. Bunlar sınava tabi tutulmadan, öncelikli olarak kamu kuruluşlarına alınabiliyor. 1992’den itibaren tüm özelleştirmeler nedeniyle açığa ödenmiş, kıdem tazminatı ödenmiş tüm işçilere kapı açtık, kamu kurumlarına zaten alıyoruz. Ama alım şartları, önceki haklarını koruyarak değil” diye konuştu.

Genel Kurulda, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu Tasarısının 4 maddesi kabul edildi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.