Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri nasıl başlar, ne zaman okunur?

20.08.2018
48
Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri nasıl başlar, ne zaman okunur?

Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri nasıl başlar, ne zaman okunur? Sorularının merak edilen ve gündemde sıkça araştırılan yanıtlarını haberimizde derledik. Kurban Bayramına az bir süre kala Teşrik tekbiri hakkında merak edilmeye başlanan tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri ne zaman okunur? Sorularının cevabını haberimizde derledik. Müslüman vatandaşları yakından ilgilendiren Teşrik tekbiri konusuyla ilgili bilgiler haberimizde yer alıyor.

TEŞRİK TEKBİRLERİ NEDİR, NE ZAMAN OKUNUR?

Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allahtan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allaha mahsustur.

Hz. Peygamber (s.a.s.)in, kurban bayramının Arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhâkî, es-Sünenül-Kübrâ, Haydarâbâd, 1344, III, 315; Dârekutnî, Sünen, Beyrut, 1966, II, 49).

Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz kaza edilirken teşrik tekbirleri de kaza edilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri halinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez (Serahsî, el-Mebsût, II, 43; İbnül-Hümâm, Fethul-Kadîr, II, 81). Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Mâverdî, el-Hâvî, 1994, II, 501).

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.