Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları pandemi gölgesinde resmen başladı

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları pandemi gölgesinde resmen başladı Salgın nedeniyle seyircisiz düzenlenecek Tokyo Olimpiyat Oyunlarının açılış töreni düzenleniyor. Törende Türk bayrağını Merve Tuncel ile Berke Saka taşıyacak.

Japonyanın başkenti Tokyoda geçen yıl düzenlenmesi gerekirken koronavirüs nedeniyle bu yıla ertelenen 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları hâlâ süren pandeminin gölgesinde ve vaka sayılarının artacağı endişesiyle başladı.

Açılış töreninin başında Kovid-19dan hayatını kaybedenler ve 1972de Almanyanın Münih kentinde öldürülen 11 İsrailli sporcu için anma töreni düzenlendi. Böylece İsrailli sporcuların öldürüldüğü bu olay ilk kez Olimpiyat açılış töreninde anılmış oldu.

Ulusal Stadyumda boş koltuklar önündeki açılış törenine 15 farklı ülke ve uluslararası kuruluştan lider ile kabine düzeyinde 70 temsilci katılıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Moğolistan Başbakanı Luvsannamsrai Oyun-Erdene ile ABD Başkanı Joe Bidenın eşi Jill Biden katılımcılar arasında yer alıyor.

Türk bayrağını yüzücüler Tuncel ve Saka taşıyacak
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlunun da hazır bulunduğu 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarının açılış töreninde Türk bayrağını, milli yüzücüler Merve Tuncel ile Berke Sakanın taşıyacak. Böylece Olimpiyatlarda Türk bayrağını 1996da Derya Büyükuncudan sonra ilk kez Yüzme Federasyonundan iki genç sporcu taşımış olacak.

Rus sporcular Rusya Olimpiyat Komitesi adı altında yarışmak zorunda
Törende Rusyadan da 60 sporcu yürüyecek, Rusya Olimpiyat Komitesi (ROC) Başkanı Stanislav Pozdnyakov ve ROC ekibi başkanı Andrey Konokotin de bulunacak.

Rusya bayrağı veya marşının çalınması yasak olduğu oyunlarda 335 Rus sporcu ROC adı altında bağımsız olarak boy gösterecek. Rus sporcular oyunlar sırasında üzerinde Rusya bayrağı bulunan olimpiyat sembolü olan ROC sembolünü kullanabilecek. Rusyayı temsil eden hiçbir sembol hiçbir şekilde oyunlarda kullanılmayacak.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), doping iddiaları nedeniyle Rus sporcuların 16 Aralık 2022ye kadar iki yıl boyunca uluslararası büyük yarışmalarda Rusya bayrağı altında performans göstermelerini yasaklamıştı. CAS Rusya marşı yerine Katyuşa şarkısının çalınması önerisini de reddetmişti.

Öte yandan Rus sporcuların formalarının tasarımlarında Rusya bayrağı renkleri olan mavi, kırmızı ve beyazın kullanılmasına izin veriliyor. Bu nedenle sporcuların üzerinde ülkelerinin bayrağının renklerini görmek mümkün olacak.

33 dalda 19 bin sporcu
42 tesisteki müsabakalarda 19 bin sporcu 33 dalda mücadele edecek, bu da Olimpiyat Oyunları tarihindeki en yüksek sayı.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.