Veri madenciliği ortaya çıktı Cep telefonu konum bilgileri 12 milyar dolara satıldı

Teknoloji

Veri madenciliği ortaya çıktı: Cep telefonu konum bilgileri 12 milyar dolara satıldı ABD kullanıcılarının verilerinin satıldığı büyük bir pazar olduğu ortaya çıktı. En yüksek teklif veren firmalara satılan bu veriler kullanıcıların kişisel bilgilerini de içeriyor.

Cep telefonları yolu ile elde edilen konum verileri, çeşitli firmalar için büyük bir talep oluşturuyor. Bildirilenlere göre ABDde cep telefonu kullanıcılarının konum verileri, en yüksek teklif veren kişilere satış yapılan devasa bir pazarda 12 milyar dolara satıldı. Kullanıcıların kişisel aktiviteleri ve yaşam tercihleri gibi bilgileri de içeren bu veriler, büyük bir tehlike oluşturuyor.

47 şirket tespit edildi
TheNextWebe göre, kullanıcıların konum verilerini anonim olarak toplayan ve diğer şirketlere satan birden fazla veri madenciliği firması bulunuyor. Buna benzer olarak siber politika uzmanı Justin Shermanda, veri aktarımı gerçekleştiren şirketlerin çözülmesi oldukça zor bir etkileşim ağı bulunduğunu söylüyor.

Konum verilerini toplayan, satan veya ticaretini yapan 47 şirketin tespit edildiği bildirilirken, bu veriler parakende trafiği analistleri gibi çeşitli firmalara satılıyor.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.