Volkswagen ve Ford gelecek için güçlerini birleştirdi

29.10.2010
32
Volkswagen ve Ford gelecek için güçlerini birleştirdi

Salı günü Reuters tarafından dillendirilen Volkswagen ve Ford anlaşması bugün resmiyet kazandı. Dev üreticiler tarafından yapılan yazılı açıklamada, iki tarafın da rekabet gücünü arttırmak ve dünya çapında müşterilere daha iyi hizmet verebilmek adına stratejik bir ittifak kurulduğu belirtildi.
Otomotiv sektörünün büyük oyuncuları arasında yapılan işbirliği anlaşmaları son yıllarda gözle görülür bir şekilde artış gösterdi. Endüstrinin elektriğe doğru hızlı bir geçiş evresinde olduğu şu dönemde bu işbirlikleri de genellikle elektrikli araçlar ve batarya teknolojileri üzerine kurulu oluyor. Fakat Volkswagen ve Ford arasında yapılan anlaşmanın temelinde ticari araçlar yatıyor.

Hisse satışı gerçekleşmeyecek
Volkswagen ve Ford arasında imzalanan mutabakat anlaşması ileriye dönük bazı ortaklıkların başlangıcı olarak görülüyor. Geleceğe yönelik planların gizli tutulduğu anlaşmada şimdilik yalnızca ticari araç geliştirme konusu ele alındı. Ayrıca yapılan açıklamada herhangi bir hisse satışının gerçekleşmeyeceği belirtildi. Bunun yerine işlerin teknoloji, altyapı ve büyük projelerin geliştirme maliyetlerinin paylaşılması şeklinde ilerleyeceği açıklandı.

İki dev üreticinin bu işbirliği ticari araçların üretim sürecindeki maliyetini de düşürecek. Bu da Ford tarafında Transit ve Ranger, VW tarafında da Transporter ve Amarok gibi araçların daha erişilebilir fiyatlarla satışa sunulabileceği anlamına geliyor. Üstelik iki şirket arasında parça transferinin de gündemde olduğu belirtiliyor. Yani şasi paylaşımının yanı sıra gelecekte ortak donanım ve motorlarla da karşılaşabiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.