Yakışıklı Canavarların Korkunç Hikayelerini Anlatan En İyi 10 Kurt Adam Dizisi

Yakışıklı Canavarların Korkunç Hikayelerini Anlatan En İyi 10 Kurt Adam Dizisi Vampirlerle aralarında yaşanan sonu gelmez savaşlarla hatırladığımız, korku dünyasının en önemli karakterlerinden olan kurt adam sevenleri ekran başına kilitleyecek pek çok dizi var.

Günümüzde giderek yakışıklı hale gelen bu ikonik karakterleri en iyi anlatan kurt adam dizileri listesi hazırladık ve dizilerin hikayelerinden bahsettik.
Edebiyat ya da sinemada korku dediğimiz zaman aklımıza zombiler ve vampirlerle beraber gelen ilk karakterler kurt adamlardır. Dolunay zamanında korkunç canavarlara dönüşen bu karakterler, son yıllarda yapılan kurt adam dizileri ile bir hayli yakışıklı hale geldiler. Ancak yakışıklı olmaları ne bu yapımların daha korkunç olmasını engelledi ne de kurt adam dizileri izleyerek uykularımızın kaçmasına mani oldu.

Kurt adam dizileri yalnızca bu karakterler üzerine kurgulanmıyor. Pek çoğu aksiyon dolu hatta bazen romantik dramalar oluyor. Elbette neredeyse hepsinde kadim düşmanları vampirler ile savaştıklarını söylemeye gerek bile yok. Yüzlerce yıllık kurt adam efsanesini günümüz dünyasına uyarlayarak korkuya yeni anlam getiren en iyi kurt adam dizileri ve anlatılan hikayelere gelin daha yakından bakalım.

Being Human

En iyi kurt adam dizileri:
Wolf Lake
Legacies
Wolfblood
The Originals
Hemlock Grove
Bitten
The Order
Grimm
Shadowhunters
Being Human
Kurt adam dizileri furyasını başlatan yapım: Wolf Lake

Tür: Korku
Yayın tarihi: 2001 – 2002
Oyuncular: Lou Diamond Phillips, Tim Matheson, Paul Wesley
IMDb: 7,5
Wolf Lake kısa ömürlü bir dizi olsa da 2000’li yıllardan sonra örnekleri ile sıkça karşılaştığımız gençlik kurt adam dizileri için önemli bir yol gösterici olmuştur. Dizi, ABD Seattle’da bulunan Wolf Lake isimli bir bölgenin kurt adamlar tarafından ele geçirilmesini anlatıyor. Ancak bu ele geçirilme süreci bir anda ortalığı canavarların basması şeklinde değil, yakışıklı canavarların kasaba lisesine başlamasıyla oluyor.

Melez yaratığın durdurulamaz gücü: Legacies

Tür: Macera, Dram, Fantastik
Yayın tarihi: 2018 –
Oyuncular: Danielle Rose Russell, Aria Shahghasemi, Kaylee Bryant
IMDb: 7,4
Efsane The Vampire Diaries serisinin bir yan hikayesi olan Legacies, seride anlatılan olaylardan iki yıl öncesini anlatıyor ama bağımsız olarak da izlenebilir. Dizide karşımıza; cadı, kurt adam ve vampir melezi bir genç adam çıkıyor. Elbette, bu genç adam kanını aldığı canavarlara ait en güçlü özelliklerle donatılmıştır. Ebeveynlerinin kendisine bıraktığı bu önemli mirası korumaya çalışan genç adam, aynı zamanda insanların dünyasında kendini aşkın kollarına kaptıracaktır.

Kasabanın tek kurt adam ailesinin saklanma öyküsü: Wolfblood

Tür: Aile, Fantastik
Yayın tarihi: 2012 – 2017
Oyuncular: Gabrielle Green, Leona Vaughan, Shorelle Hepkin
IMDb: 7,6
Wolfblood dizisinde klasik bir kurt adam efsanesi ile karşılaşıyoruz. Dilediği zaman kurt adama dönüşebilen ama dolunay zamanında istemsiz olarak vahşileşen bir aile ve ailenin genç oğlu, yaşadıkları kasabada bu kurt kanına sahip tek insanlardır. Yapmaları gereken tek şey bu önemli sırrı olabildiği kadar saklamaktır. Ancak ansızın vahşileşen bu insanların kendilerini saklamaları kolay olmayacaktır.

Soylu vampirler şehre geri dönüyor: The Originals

Tür: Dram, Fantastik, Korku
Yayın tarihi: 2013 – 2018
Oyuncular: Joseph Morgan, Daniel Gillies, Claire Holt
IMDb: 8,2
The Originals dizisi de tıpkı Legacies gibi The Vampire Diaries serisinin bir yan hikayesidir ama bağımsız olarak da izlenebilir. Dizide, bin yaşındaki ilk soylu vampir ailesi The Originals adıyla anılmaktadır. İlk kana sahip olan bu aile şehre dönerek kaybettikleri her şeyi geri almak isterler. Ancak karşılarında binlerce yıllık düşmanları olan kurt adamlar vardır. İki tür arasındaki bu kadim mücadele, günümüz dünyasında yeniden alevlenecektir.

Masum kurt adamın öyküsü: Hemlock Grove

Tür: Dram, Korku, Gizem
Yayın tarihi: 2013 – 2015
Oyuncular: Famke Janssen, Bill Skarsgård, Landon Liboiron
IMDb: 7,1
Brian McGreevy tarafından kaleme alınan aynı isimli romanın dizi uyarlaması olan Hemlock Grove, yalnızca bir korku hikayesi anlatmakla kalmıyor aynı zamanda korku diyarı olarak bilinen Pennsylvaniada yaşanan sınıfsal adaletsizliği de gözler önüne seriyor. İki genç kızın öldürülmesi sonucu Peter Rumancek bir kurt adam olmakla ve kızları öldürmekle suçlanır. Evet, o bir kurt adamdır ama katil değildir. Dizide, bir canavarın masumiyetini kanıtlamasının sıradışı öyküsünü izliyoruz.

Kadın olmak zor, hele bir de kurt kadınsanız: Bitten

Tür: Dram, Fantastik, Korku
Yayın tarihi: 2014 – 2016
Oyuncular: Laura Vandervoort, Greyston Holt, Greg Bryk
IMDb: 7,0
Bilenler bilir, kurt adam hikayesinin iyisi Kanadadan çıkar. Bitten dizisi de Kelley Armstrong tarafından kaleme alınan ve kadınlar üzerinden doğaüstü dünyaların anlatıldığı bir kitap serisinin Kanada yapımı dizi uyarlamasıdır. Elena Michaels eski nişanlısı tarafından kurt adama dönüştürülmüş ve sonra ortada bırakılmıştır. Torontoda yeni bir hayata başlamak isteyen Elena, bir kadın olmanın zorluklarının yanı sıra aynı zamanda bir kurt adam olmanın zorluklarıyla da mücadele etmeli ve hayatta kalmalıdır.

Cadı ve kurt adam savaşının ortasında kalmış bir genç: The Order

Tür: Dram, Fantastik, Korku
Yayın tarihi: 2019 – …
Oyuncular: Jake Manley, Sarah Grey, Adam DiMarco
IMDb: 6,8
The Order dizisi ile kurt adam efsanesine farklı bir açıdan bakıyoruz. Dizide, genç bir adam üniversite okumak için gibi görünse de aslında öldürülen annesinin intikamını almak için Belgrave isimli bir şehre gider. Burada bazı ipuçları toplayarak annesinin cinayetini çözmeye çalışır ancak karşısına ilk çıkan kurt adamlar, ikinci çıkan ise kara büyü cadıları olacaktır. Genç adam, cadılar ve kurt adamlar arasında yaşanan bir savaşın ortasında bulur kendisini.

Masallar gerçek oluyor: Grimm

Tür: Suç, Dram, Fantastik
Yayın tarihi: 2011 – 2017
Oyuncular: David Giuntoli, Russell Hornsby, Silas Weir Mitchell
IMDb: 7,8
Herkes tarafından bilinen Grimm Masallarının tam olarak uyarlaması olmasa da ilham alınarak yapılan Grimm dizisi, normal bir polisiye dedektiflik öyküsü olarak başlıyor. Dedektifin cinayet soruşturmaları derinleştikçe, yaşanan olayların ardında normal gibi görünen canavarların olduğu anlaşılır. Olaylar geliştikçe dedektifimizin doğaüstü güçlerle savaşan avcıların soyundan geldiğini öğrenmesi ise hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Canavarlardan bizi kim koruyacak? Shadowhunters

Tür: Aksiyon, Dram, Fantastik
Yayın tarihi: 2016 – 2019
Oyuncular: Katherine McNamara, Dominic Sherwood, Alberto Rosende
IMDb: 6,6
Cassandra Clare tarafından kaleme alınan The Mortal Instruments isimli kitabın dizi uyarlaması olan Shadowhunters, doğaüstü güçlerle savaşan bir grup insanın hikayesini anlatıyor. Dizide farklı dünyalar vardır ve bu dünyalardan biri olan bizimki, devamlı farklı dünyalardan gelen yaratıklar tarafından saldırıya uğramaktadır. Kurt adamlar, vampirler, cadılar ve daha nice canavar birlik olmuş saldırırken, bizi korumaya çalışan yalnızca bir avuç insandır.

Canavarlar ev arkadaşı olursa: Being Human

Tür: Komedi, Dram, Fantastik
Yayın tarihi: 2008 – 2013
Oyuncular: Lenora Crichlow, Russell Tovey, Aidan Turner
IMDb: 7,8
Hikayeyi bilirsiniz; bir canavara iki dakika insan ol demişler de kaç dakikam kaldı diye sormuş. Being Human da benzer bir hikaye anlatıyor. Bir kurt adam, bir vampir ve bir hayalet ev arkadaşı olmak zorunda kalıyor ve bir şekilde geçinmeye çalışıyorlar. Korkunç efsanelere konu olan olan bu üç farklı türdeki düşman yaratığın, günümüz dünyasında insan gibi yaşama mücadelesi gerçekten komik anlara sahne oluyor.

Bonus: Teen Wolf

Geleceğe Dönüş serisinin sevilen aktörü Michael J. Foxun başrolünde olduğu 1985 yapımı Teen Wolf dizisi, genç kurt adam hikayelerinin atası olarak kabul ediliyor. Ancak bilinenin aksine dizideki kurt adam hiç de öyle kanlı şeyler yapmıyor. Her genç gibi vücudundaki değişimlerden korkuyor ve bunlara bir şekilde ayak uydurmaya çalışıyor. Korku komedi sevenler buram buram 80ler kokana bu yapımı kaçırmasınlar.

Efsanelerde anlatılan korkunç kıllı yaratıkları yakışıklı gençler haline getiren kurt adam dizileri ve anlattıkları hikayelerden bahsettik. Gerçek korku arayanlar için belki bu diziler yeterli gelmeyecektir ancak yıllardır süren bu yapımlar sayesinde korku dünyasının bir basamak atladığını ve yeni yapımların önünün açıldığını söylemek gerekiyor.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.