Yapay zeka ile cep telefonu sigortası dönemi

Yapay zeka ile cep telefonu sigortası dönemi Günde ortalama 78 kez bakılan cep telefonları, dövizin artışıyla birlikte kolayca gözden çıkarılamaz hale geldi ve bu yüzden cihaz sigortası sektörü çağ atladı. Gulf Sigorta Özel Ürünler Direktörü Volkan Emir, Yeni Şeyler Rehberinde yapay zeka destekli cihaz sigorta programlarını anlattı.

Geçen yıllarda neredeyse 9 ayda bir yenisiyle değiştirilen cep telefonları; cihazların fiyatlarının artması, dövizin pahalanması ve alım gücünün düşmesiyle eskisi kadar hızlı değiştirilememeye başlandı. Ancak bunun da ötesinde, cihazlara zarar gelmesi de büyük korku yaratmaya başladı. Bunun için özellikle son zamanlarda cep telefonlarının sigortalanması çok daha büyük önem kazandı.

Cep telefonlarının sigortalanması da çok kolay olmadı. Çünkü telefonu her sene alıp bir bayiye götürüp göstermek, bütünselliğini onaylatmak çok kolay olmuyordu. Bu yüzden işin uzaktan yapılabilmesi ve otomatize edilmesi şarttı. Gulf Sigorta bu amaçla Gigit adı verilen bir cep telefonu sigortası yaratarak bunun yapay zekayla birlikte çalışmasını sağladı. Gulf Sigorta Özel Ürünler Direktörü Volkan Emir, Yeni Şeyler Rehberinde bu uygulamanın nasıl çalıştığını detaylarıyla anlattı:

Günde 78 kez telefona bakıyoruz
Dünyada akıllı telefon pazarı yıllara göre belirgin değişiklikler gösterse de her yıl 1 milyarın üzerinde yeni telefonun pazara sunulduğunu görüyoruz. 2020 yılında 1.3 milyar telefon satıldı. Dünya nüfusunun 7.7 milyar kişi olduğunu dikkate alır ve bunlardan telefon kullanamayan çocukları çıkarırsak yaklaşık her 6 kişiden biri için yeni bir telefon üretildiğini söyleyebiliriz.

Ülkemizde ise her yıl 10 milyonun üzerinde akıllı telefon satışı gerçekleşiyor. Bir araştırmaya göre günde 78 kez telefonumuza bakıyoruz. 2.5 saatin üzerinde telefonda vakit geçiriyoruz. Bunu sadece telefon konuşması olarak düşünmeyelim, sosyal medyada geziniyoruz, haberlere bakıyoruz, araştırma yapıyoruz, dizi seyrediyor, oyun oynuyoruz. Eskiden hayalini kuramadığımız bir dünya ile karşı karşıyayız. Şimdi bazı teknolojiler olmasa neredeyse hayatımızı devam ettirmekte zorlanacağız. Akıllı telefonlar da bunlardan biri.

Büyüdükçe hassaslaşıyor
Diğer taraftan, inceldikçe, ekranı büyüdükçe telefonlar daha da hassas hale geliyor. Cebimizden çıkarırken kazayla elimizden düşürüp ekranını kırabiliyor, üzerine kahve dökebiliyoruz. Plajda havuza düşürme, deniz kenarında selfie çekerken suya düşürme, mobil ödeme yaparken elimizden düşürmek, motosiklet gibi araçlarda hareket halinde iken telefonu düşürmek, lavaboya düşmesi gibi birçok hasar nedeni sayabiliriz.

Tüh dediğimiz, yüksek onarım bedelleri ile karşı karşıya kaldığımız ve bazen de yeni telefon almak zorunda kaldığımız bu tür kazalar hepimizin başından geçmiştir. İşte bu sebeplerle de zamanımızın büyük bir kısmını birlikte geçirdiğimiz akıllı telefonlarımızın sigortalanması büyük önem taşıyor.

Check-up programı
Gigit uygulamasıyla müşterilere öncelikle telefonlarının fonksiyonlarının doğru çalışıp çalışmadığını inceleyecekleri ve sonunda telefonun karnesini görebilecekleri check-up olarak tabir ettiğimiz test adımlarını sunuyoruz. Örneğin, Wi-Fi çalışıyor mu, dokunmatik arızalı mı, titreşim özelliği aktif mi, flaş yanıyor mu ve kameralar çalışıyor mu araştırmaları bunlardan birkaçı.

Uzaktan satışta telefonu görmeden, dokunmadan incelemeye çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz yazılım bizlere bu imkanı sağlıyor. Bununla birlikte akıllı telefonun en önemli ayrıntısı ekranının hasarsız olması. Kullandığımız yapay zeka ile ekranların hasarlı veya kırık olup olmadığını anlıyoruz.

Ayna testi olarak tanımladığımız bu adımda kullanıcı telefonunun ekranını aynaya gösteriyor. Yönlendirmelere göre ekranda beliren çerçevenin içerisine yerleştirdiği anda uygulama otomatik olarak fotoğraf çekiyor. Yapay zeka ise tam da bu aşamada bu ekranın hasarlı olup olmadığını saniyeler içerisinde anlıyor. Eğer ekranda hasar yoksa da test sonunda sigorta sunulabiliyor.

Test sonunda ise müşteriler telefonun modeline göre primleri değişen sigortayı satın alarak telefonlarını 1 yıl boyunca kazaen oluşabilecek risklerle çalınmalara karşı poliçede belirtilen şartlarla koruma altına alabiliyor.

Sigorta, satın aldığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca meydana gelen ani ve beklenmedik durum karşısında, cihazın kaza ile hasara uğraması (kırılması, sıvı teması) halleri ile rutubet, nem, tozlanma ile elektrik kesilmesi kaynaklı hasarları güvence altına alıyor. Aynı zamanda, kapalı bir ortamdan zorlama, şiddet, tehdit, yaralama, öldürme veya hırsızlık sebebiyle oluşacak zararları da kapsıyor.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.