“Yaylalar…” emekli oldu

27.02.2012
37
“Yaylalar…” emekli oldu

Kışla eğitiminde askerlerin söylediği, kadını aşağılayan ve şiddet içeren marşlar kaldırıldı. Genelkurmay Başkanı Özel’in talimatıyla Mehmetçik bundan böyle “Güçlü Ordu Güçlü Türkiye”, “Her Türk asker doğar” sloganlarıyla eğitim yapacak

Kışlalarda askerlerin eğitim sırasında aynı tempoyu tutturmak için söylediği türkü ve marşlara ayrımcılık yasağı geldi. Kadına yönelik şiddete karşı topyekun mücadele başlatan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin er ve erbaşların bilinçlendirilmeleri için Kasım 2011de Genelkurmay Başkanı Orgenedal Necdet Özeli ziyaret etmişti. Şahin ziyaretinde Orgeneral Özele kışlalardaki Yurttaşlık eğitiminin kapsamının genişletilmesi için yeni bir müfredat önermişti. Bu öneriyi dikkate alan Orgeneral Özelin emriyle kışlalarda toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili yeni eğitimlerin verilmesi yönünde harekete geçildi.

BAKAN ŞAHİN İSTEDİ
Şahin ziyareti sırasında Orgeneral Özelden askerlerin eğitimler sırasında söylediği marş, türkü ve sloganlarada sınırlanma getirilmesini istemişti. Şahin G e n e l k u r – may Başmkanından askerlerin özellikle koşu yaptıkları sırada söylediği Sarışın-esmer fark etmez piyadeler affetmez, Esmer, kumral, sarışın fark etmez, piya- d e l e r affetmez ve sözlerinde Komşu kızını zapt eyle, Nerden gelirsen baldız, sen git de ablan gelsin gibi mısraların yer aldığı Yaylayar türküsünün içeriğindeki kadını aşağılayıcı ve kadına şiddeti gösteren ifadeler yer almasından dolayı kaldırılmasını istedi.

YENİ MARŞLAR
Orgeneral Özel, Şahinin ziyaretinin ardından konuyla ilgili çalışma başlattı. Özelin talimatıyla kışlalarda söylenen ve kadına karşı şiddet ve aşağılayıcı ifadelerin bulunduğu marşlar belirlenerek yasaklandı. Bunların yerineyse Genelkurmay Başkanlığı yeni sloganlar ve marşlar belirledi. Mehmetçik artık kışladaki eğitimlerinde Güçlü Ordu Güçlü Türkiye, Her Türk asker doğar gibi sloganlar atıyor. Kadına yönelik şiddet içeren sloganları eğitimlerden kaldıran Genelkurmay, Mehmetçiği kadın-erkek eşitliğini konusunda bilinçlendirme çalışmalarına başladı. Haftada bir gün olmak üzere komutanlar tarafından, yenilenen müfredat üzerinden fırsat eşitliği, kadın, erkek, sağlık, aile planlamasına yönelik, hukuk eğitimi verecek. Kışlalarda toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili eğitimler de verilecek. Bu kapsamda töre cinayeti, erken yaşta evlilik gibi konularda askerler eğitim alacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.