Nvidia, Armı satın almaktan vazgeçti

13 Eylül 2020 tarihinde yaklaşık 40 milyar dolarlık bir anlaşma ile Arm’ı satın alacağını duyuran Nvidia, şirketin sahip olduğu teknolojilere erişim hakkına sahip olmayı planlıyordu. Google, Microsoft ve Qualcomm gibi birçok büyük şirket tarafından eleştiri yağmuruna tutulan anlaşma, ayrıca düzenleyici kurumlar tarafından da olumsuz yanıtlar aldı.

Nvidia’ya izin çıkmadı
FTC gibi düzenleyici kurumları ikna edebilmek için sayısız girişimde bulunan Nvidia’nın geçtiğimiz haftalarda anlaşmayı iptal edebileceği iddiaları gündeme gelirken Arm’ın şuanki sahibi SoftBank Group ve Nvidia’nın bugün, anlaşmanın tamamlanmasını engelleyen önemli düzenleyici zorluklar gerekçesiyle sözleşmeyi feshetmeyi kabul ettiği ortaya çıktı.

Verilen net kararın sonucunda sözleşmeden ayrılan Nvidia’nın 1,12 milyar dolarlık bir ücret ödemesi bekleniyor. Anlaşma hakkında “Bu iki büyük şirketi bir araya getirmeye çalıştıkları için Jensen’e ve NVIDIA’daki yetenekli ekibine teşekkür etmek ve onlara başarılar diliyorum” sözlerini dile getiren Softbank’ın Kurumsal Yetkili Temsilci Direktörü Masayoshi Son, Arm’ın halka arzı için hazırlıklara başlayacağını duyurdu.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir