Teknoloji

Nvidia yeni derin öğrenme teknolojisi DLDSR yi duyurdu: 14 Ocak 2022 geliyor

RTX ekran kartlarında bulunan DLSS desteğini geliştirmeyi sürdüren Nvidia, yeni Derin Öğrenme Dinamik Süper Çözünürlük (DLDSR) teknolojisini duyurdu. İşte yeni teknolojinin tüm detayları.

CES 2022 fuarında FidelityFX teknolojisini temel alan ve tüm kartlar tarafından desteklenecek Radeon Super Resolutionı duyuran AMD, kullanıcılardan olumlu tepkiler almayı başarmıştı. AMDnin yeni hareketine yanıt veren Nvidia, DLDSR (Derin Öğrenme Dinamik Çözünürlük) teknolojisini duyurdu.

RTX kartlara özel olacak
14 Ocakta sürücülere eklenmesi planlayan yeni teknoloji, RTX kartlarda bulunan Tensor çekirdekleri tarafından desteklenen yapay zekâ DSR özelliğinin bir geliştirmesi olacak. Bununla birlikte AMDnin RSR teknolojisine kıyasla DLDSRnin, RTX kartlara özel olacağını sunulacağını söyleyebiliriz.

Nvidianın açıklamalarına göre, görüntüleri akıllı bir şekilde monitör çözünürlüğüne düşürmeden daha yüksek ve ayrıntılı şekilde işleyecek DLDSR, ayrıntıları geliştirerek, kenarları yumuşatarak ve parlamayı azaltarak görüntü kalitesini artıracak.

Ayrıca popüler ReShade yazılımı üreticileri ile beraber çalışan Nvidia, GeForce Experience yazılımına yeni özel ReShare FreeStyle filtreleri ekleyecek. İşte eklenecek tüm filtreler.

SSRTGI Işın İzleme Yeniden Gölgelendirme Filtresi daha fazla derinlik ve gerçekçilik duygusu oluşturmak için oyunların aydınlatmasını ve gölgelerini iyileştirecek.
SSAO (Ekran Alanı Ortam Oklüzyonu), özellikle loş ışıklı/iç mekan ortamlarında, 3B nesnelerin kesişme noktalarının yakınındaki gölgelerin görünümü vurgulayacak.
Dinamik DOF (Alan Derinliği), oyunlara daha sinematik bir gerilim hissi vererek, sahne içindeki nesnelerin yakınlığına dayalı olarak bokeh tarzı bulanıklık uygulayacak.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir