Ana Sayfa Genel Haberler NVIDIA, yeni Kepler Mobile grafik birimini Battlefield 3 testiyle sergiledi

NVIDIA, yeni Kepler Mobile grafik birimini Battlefield 3 testiyle sergiledi

0
0

NVIDIA’nın önceki gün Santa Clara Kongre Merkezinde gerçekleştirdiği yatırımcı etkinliğinde, son dönemde hayata geçirilen projeler ve Amerika merkezli teknoloji devinin gelecek planları üzerine oldukça önemli açıklamalar yapıldı. Organizasyonun sunucusu CEO Jen-Hsun Huang, özellikle 2013 ilk çeyreğinde son 20 yılın en yüksek düşüşünü yaşayan PC sektöründeki farklılaşmaya dikkat çekerek mobil bilişim endüstrisinde çok önemli fırsatlarla karşı karşıya olduklarını ve bu nedenle firmanın mobil pazara yönelik yatırımlara öncelik verdiğini dile getirdi. Yılın ilk yarısında ciddi yatırımlar yaparak ikinci yarıda yüksek satış gelirleri elde etmeyi planladıklarını ifade eden şirketin kurucusu, yatırımcılarına bir süredir geliştirmekte oldukları Kepler mimarili çipten örnekler sunarak mobil grafiklerde rakipleriyle aralarındaki farkı birkaç yıla kadar çıkaracakları vaadinde bulundu

Tegra çiplere 880 milyon dolarlık çip tasarımı harcamaları dahil yıllık toplam 1.2 milyar dolar yatırım yapan NVIDIA, bu donanımlar için mevcut yatırımlarla pazar hacminin 10 milyar doları bulacağını bildirdi. Firma Project Shiled taşınabilir konsolunun 2013 ikinci çeyreğinde çıkış yapacağını hatırlatırken, aygıtın daha ekonomik fiyatlandırılabilmesi için 10 milyon dolarlık ek bir harcama yapıldığı ve benzer seviyede yatırım yapılan GRID bulut bilişim teknolojisinin 10 milyar dolarlık bir pazar oluşturacağı bilgisini yatırımcılarla paylaştı. Bununla birlikte kişisel bilgisayarlar için üretilen GPUların 6 milyar dolar düzeyinde kaldığı gözler önüne serildi. Ortaya koydukları verilerle mobil bilişimin yatırım için en uygun sektör olduğuna katılımcıları ikna etmeye çalışan Jen-Hsun Huang, belirledikleri yatırımların zamanlamasının çok önemli olduğunu aktardı; ayrıca Logan kod adlı Tegra 5 yongada sistem çözümüne entegre edileceği tahmin edilen Kepler mimarisiyle geliştirilmiş yeni grafik birimini etkileyici bir tanıtımla gün yüzüne çıkardı.

Kepler Mobile olarak adlandırılan çip, geçen yıl masaüstü ve dizüstüler için sunulan GeForce 600 serisi ürünler ile aynı karakteristiği beraberinde getiriyor. NVIDIA mühendisleri, bilgisayarlarda onlarca wattlık güce ihtiyaç duyan GPUları birkaç yüz miliwatt seviyesine indirip daha küçük formda dizayn ederek meydana getirdikleri OpenGL 4.3 ve DirectX 11 destekli mobil grafik çözümüyle Appleın iPadi karşısında gövde gösterisi yaptı. PowerVR SGX 554MP4 GPUlu A6X yongadan gücünü alan iPad 4ün grafik performansını kendine has üslubuyla küçümseyen Tayvanlı yönetici, Kepler Mobileli isimsiz bir tablet üzerinde Electronic Artsın Battlefield 3 yapımından görüntüler sundu. Yeni nesil Tegra grafik çipinin dinamik ışık, parçacık efektleri, gelişmiş gölge animasyonlarını rahatlıkla işleyebildiği gözlenirken, halihazırda en yüksek performans rakamlarına sahip mobil ürün konumundaki dördüncü iPadin sağladığı görüntülerin Kepler Mobile ile kıyas dahi edilemeyecek düzeyde olduğu görüldü. A6Xin zar alanın %40ını grafik biriminin işgal ettiğini hatırlatan Huangın tanıtımını VentureBeat tarafından kayda alınan aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz