Ana sayfa Genel Haberler Ordu, büyükşehir oluyor

Ordu, büyükşehir oluyor

0
0

Ordunun büyükşehir olmasını öngören teklif, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi. Teklifin görüşülmesi sırasında AK Parti ve muhalefet milletvekilleri arasında tartışmalar yaşandı.

TBMM İçişleri Komisyonu, Ordunun büyükşehir olmasını öngören teklifi kabul etti.

Teklif, On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda değişiklik yapılmasını içeriyor.

Ordunun büyükşehir kapsamına alınmasını öngören teklife göre, Orduda, Ordu Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, Ordu Merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Altınordu ilçesi ve aynı adla belediye kurulacak.

Teklifin gerekçesinde; geçen yıl yapılan düzenlemeyle, nüfusu 750 bini geçen illerde il belediyesinin büyükşehir belediyesine dönüştürüldüğüne işaret edilerek, Bugün itibariyle Ordu ilinin toplam nüfusu 750 binin üzerine çıkmış bulunmaktadır. Ordu il sınırları içindeki belde belediyeler ve köyler ile il özel idaresinin tüzel kişilikleri kaldırılmakta, Ordu merkezde Altınordu ilçesi ve aynı adla belediye kurulmaktadır denildi.

Teklifle, İçişleri Bakanlığına 156, Maliye Bakanlığına 9, Milli Eğitim Bakanlığına 16, Sağlık Bakanlığına 21, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına 9, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına 11, Spor Genel Müdürlüğüne 81, Diyanet İşleri Başkanlığına 5, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne 6 ve Emniyet Genel Müdürlüğüne 1 kadro ihdas edilecek.

NÜFUSU 771 BİN 790
AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, teklif üzerinde yaptığı konuşmada, saat 15.47 itibariyle Ordunun nüfusunun 771 bin 960 olduğunu belirterek, büyükşehir olması için geçerli olan 750 bin nüfus kriterini geçtiğini söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Enver Yılmaz, Ordunun çok fazla göç veren il olduğunu ifade ederek, Avrupada çok sayıda Ordulu yaşadığını belirtti. Japonya ve Avustralya en çok Ordu ilinden Türkün bulunduğunu ifade eden Yılmaz, 600 bin Ordulunun da İstanbulda yaşadığını kaydetti. Yılmaz, Yani Ordunun nüfusu 1,5 milyondur, bu sayı ile zaten büyükşehir olma hakkını elde etmiştir dedi.

TAŞIMA NÜFUS
CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Ordunun büyükşehir olmasına karşı çıkmadıklarını, ancak nüfusu 2 binin üzerine çıkan yerleşim yerlerinin de belde yapılması gerektiğini bildirdi.

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, Ordunun nüfusunun başka illerden taşımayla artırıldığını iddia ederek, Bu nüfus taşıma bir nüfustur, inşallah geldiği yere de dönmez dedi.

Şenerin, açılan sandık sayısı gibi saat itibariyle nüfus sayısı verdiğine işaret eden Kesimoğlu, iktidarın il merkezini alamadığı yerlerden, büyükşehir yapıp almayı planladığı acaba kaç tane il vardır diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, Ordunun büyükşehir yapılmasına karşı çıkmadıklarını ifade ederek, Ordunun büyükşehir yapılmasının, İçişleri Bakanlığı görevinden ayrılmasından sonra, AK Parti Ordu Milletvekili İdris Naim Şahine yapılan jest olduğunu söyledi.

SUÇ ŞEBEKESİ MECLİsTE
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Ordunun nüfusunun 2000den bu yana sürekli azalmasına rağmen, 2013de nüfusunun artmasını anlayamadıklarını kaydetti. Ordunun nüfusunun sahte yöntemle artırıldığını savunan Güler, Biz suç şebekesiyiz şu anda. Bir suç şebekesi Mecliste iş görmektedir. Suç ilanını burada yapıyorum dedi.

Güler, Orduda önceden 4 bin kişilik yönetim kadrosu varken, bu sayının Ordunun büyükşehir olmasından sonra 400 kişiye düşeceğini öne sürerek, grubundan farklı olarak bu teklife, Ordunun demokratik çıkarları için evet demeyeceğini söyledi.

GİDİN GÖRÜN, NÜFUS GERÇEK
CHPli Güler, konuşması sırasında zaman zaman AK Partili Şahin ile tartıştı.

Gülerin, Nüfus taşımadır, sanaldır sözleri üzerine Şahin, Sanal demeniz Orduya yönelik ağır bir eleştiridir, gidin görün, gerçektir dedi. Şahin, Gülerin, Orduya yönelik değil size yönelik sözleri üzerine ise Ben sanal mıyım o zaman, beni sanal mı görüyorsunuz? diyerek tepki gösterdi.

CHPli Gülerin Çok sinirli olmuşsunuz sayın bakan demesine Şahin, Ben eskiden de böyleydim karşılığını verdi.

Bunun üzerine CHPli Kesimoğlu, Şahinin Gülerin konuşmasına müdahale ettiğini söyleyerek, Komisyon Başkanından uyarmasını istedi. Kesimoğlu, Hala bakanlığının devam ettiğini zannediyor, lütfen müdahale edin dedi.

KÜRDİSTANA GÖTÜRECEK SÜREÇ
MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem, teklifi bütünşehir düzenlemesi olarak nitelendirerek, bu ve daha önce yapıldığını söylediği bütünşehir yasasının, ülkeyi bağımsız Kürdistana götürecek sürecin başlangıcı olduğunu savundu.

Sivas, Elazığ ve Batmanın merkez nüfuslarının Ordudan fazla olduğunu, ancak bu illerin büyükşehir yapılmayacağını kaydeden Erdem, Merkez nüfusu 420 bin olan Elazığa bu hakkı vermezseniz, yarın Allah huzurunda ne yapacaksınız Köyünün nüfusu fazla diye bir ili büyükşehir yapmak yanlış. Benim ilimin hakkını yiyen bütün bürokratlara haram olsun. İyi bir şey yapıyorsanız ve Elazığı bundan mahrum ediyorsanız Elazığın hakkının size helal olmayacağını söylüyorum diye konuştu.

ÖCALAN ERDOĞANIN KANKASI
MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Sanal alemde 50 bin Orduluyu taşıdıkları için tebrik ediyorum dedi.

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlunun, konuşması sırasında, Abdullah Öcalan Başbakanın kankası olmuş durumda sözleri kısa süreli gerginliğe neden oldu. Türkoğlu, Bütünşehir yasasının terör örgütünün talebi olduğunu öne sürerek, Bir AK Partili, Başbakan için sifon gibi çekin demişti. Türk milliyetçiliği bir deryadır, onlar ise ancak sifon olabilir diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, Türkoğluna tepki göstererek sözünü geri almasını istedi.

Görüşmelerde, milletvekillerine ve toplantıya katılanlara fındık ve meyve ikram edildi.