Özkan Uğur kimdir?

Özkan Uğur kimdir? Başarılı oyunculuğu ve müzisyenliğiyle bilinen Özkan Uğurun kim olduğu çok merak ediliyor. İşte Özkan Uğur hakkında merak edilen her şey.

Özkan Uğur, oyunculuğu ve müzisyenliğiyle çok başarılı. Büyük hayran kitlesine sahip olan Özkan Uğur kaç yaşındadır?, kimdir?, nerelidir? soruları ise oldukça merak ediliyor. İşte cevaplar…

ÖZKAN UĞUR KİMDİR?

Raif Özkan Uğur (d. 17 Ekim 1953, İstanbul), MFÖ grubunun bir üyesi, müzisyen, sinema ve dizi oyuncusu.

İlk yılları

Özkan Uğurun babası Hurşit Uğur Şehirhatlarında çarkçıbaşı olarak çalışmaktaydı. Ailenin beşinci çocuğu olan Uğur, Reşat Nuri Güntekin İlkokulunda okurken mandolin ile tanışır. Fenerbahçe Lisesinde okurken müzik sevdası ağır basar. İlk olarak Atomikler adında amatör bir grup kurup, dönemin popüler şarkılarını yorumladılar.

Müzik hayatı

Müzik hayatına 1970te birçok ünlü ismin de zaman zaman yer aldığı Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrasında başladı. 1971 senesinde Kızıltoprakta tanıştığı Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile ilk grubu Kaygısızlarla profesyonel bas gitaristliğe başladı. O dönem Sadık Kuyaş da grupta bas gitaristlik yapmaktaydı. Bir süre beraber çaldıktan sonra Kuyaş gruptan ayrıldı ve Uğur grubun tek bas gitaristi oldu.

Kaygısızların dağılmasından sonra 1972de Barış Mançonun kendisine eşlik etmesi için kurduğu rock grubu Kurtalan Ekspres adlı grubun ilk kadrosunda yer aldı ve Ankara Dedemandaki ilk konserde yer aldı. İlk plaklarından sonra Barış Manço askere gitti. Grup bir süreliğine dağılınca Özkan Uğur, Aydın Çakuş ve Nur Yenal ile birlikte Ter grubunu kurdu. Grup, o dönem kendi grubunu dağıtmış Erkin Koray ile birleşti ve 1972de Hor Görme Garibi / Züleyha 45liğini çıkardı.

Barış Mançonun askerden dönmesiyle Özkan Uğur tekrar Kurtalan Eksprese döndü. 1973-1974 yılları arasında bu grupla çalıştı. 2 plak kaydında yer aldı. 1974te gruptan ayrıldıktan sonra bu dönemden eski arkadaşları Mazhar – Fuatın hazırladığı stüdyo albümünde de bas çaldı. Kurtalan Eksprese 1976 kısa süreli bas gitarist, 1978de bir Anadolu turnesi için de gitarist olarak grupta yer aldı.

1974te Kurtalan Ekspresten arkadaşı Murat Ses ile bir süre Edip Akbayramın Dostlar Orkestrasında yer aldı. Ancak müzikal anlaşmazlıklardan dolayı ayrıldı. Anadolu Rockın başka bir ünlü ismi olan Ersen ve Dadaşlar grubuna Taner Öngürün yerine bas gitara geçti. Üç 45likten sonra dönemin siyasi koşulları nedeniyle Ersen Dinleten ile Dadaşların yolları ayrıldı. Özkan Uğur bir süre daha Dadaşlarda kaldı ve Selda Bağcan ile Selda ve Dadaşlar adıyla çıkan Türkülerimiz LPsinde bas gitar çaldı. 1976da Seyhan Karabay ve Kardaşlar grubunun 1 45liğinde yer aldı.

1976da yine Fuat Güner ve Mazhan Alanson ile İpucu Beşlisine geçti. Bir 45lik yayımlayıp, Seyyal Taner ile çalıştılar. Grubun dağılmasıyla 1978de Galip Boransu ve Cengiz Teoman ile Grup Karmayı kurdu. Bu grup ile katıldıkları 1978 Türkiye Eurovizyon elemelerinde bestesi Galip Boransuya ait İmkansız adlı şarkıyla 4. olmuştur.

MFÖ yılları

1980lerin başında Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile ünlü isimlerinde arkasında çalıp para biriktirdiler. Bu sırada Ferhan Şensoyun Şahları da Vururlar tiyatrosunda oynayarak tiyaroya da ilk adımını attılar. 1984te ilk albümleri Ele Güne Karşı Yapayalnız ile şöhreti yakaladılar. 1985de Diday Diday Day ve 1988de Sufi şarkısı ile olmak üzere iki kez Türkiyeyi Eurovizyonda temsil etmiştir.

Özkan Uğur, MFÖde bas gitar çalarken aynı anda inanılmaz zor derecedeki vokalleri tenor ses rengi ile başarıyla icra etmektedir. Ayrıca sanatçının hiçbir anlama gelmeyen sözlerle yaptığı şarkılar bulunmaktadır. Yayınladıkları birçok şarkı da besteciliğiyle dikkat çekti. Lay Lili Lili Lay, Mecburen, No Problem, New York Sokaklarında gibi şarkıların bestesinde yer almış, Hep Aynı şarkısının bas performansıyla dikkat çekmiştir. Bazen, Amanın Aman, O Neydi O gibi bestelerinin vokalinde de yer almıştır. Ali Desidero ve İdare Edip Gidiyoruz şarkılarında ses rengini değiştirerek vokalle düet yapmıştır.

Solo kariyeri

Özkan Uğur, grup üyeleri solo albüme sahip olmayan tek sanatçıdır. İlk yayınladığı solo şarkı Karışık Pizza filminin müziği Maksat Muhabbet Olsundur. G.O.R.A. filmi için yazdığı Olduramadım da kendisinin bir klibe de sahip olan ikinci şarkısıdır.

Özkan Uğur müzik dünyasında birçok ismin albümlerinde vokallerde yer almıştır. Bunlardan bazı örnekler Sezen Aksu, Tarkan, Nev, Yavuz Çetin, Baba Zula, Ayhan Sicimoğlu, Asyadır. Sezen Aksunun Dert Faslı şarkısının bestecilerinden biridir. Ayrıca Sertab Erenerin Kera şarkısının ve Yavuz Çetinin Fanki Tonki Zonki şarkısının sözleri de ona aittir. En son 2016da DMCden Aynada singleını çıkartmıştır.

Bas gitarı

İlk yılları kendi bas gitarını kendi yapmaya çalışan Özkan Uğura şu anki Fender Jazz Bass gitarı kendisine Barış Manço tarafından hediye edilmiştir. Bir de perdesiz gitara sahip olan Özkan Uğur, ayda bir gitarın tellerini değiştirip bakımını yapmaktadır. Bir röportajında Hayatım onunla geçti, milyarlar verseler de satmam. Bir kez konser için enstrümanları taşırken yere düşmüştü. Fark etmemişiz. Araba geri geri giderken az daha gitarımı paramparça ediyordu. Allahıma şükürler olsun ki sadece kutusu ezildi. demiştir

Sinema hayatı

1996 yılında Yavuz Turgulun yönettiği Şener Şen ve Uğur Yücel başrollerini paylaştığı Eşkıya filminde rol almıştır. Atv kanalında yayınlanan İkinci Bahar dizisinde zabıta rolünde oynamıştır. Atvde yayınlanan Ağırlığınca Altın yarışmasını sunmuştur. Komser Şekspir filminde oynamıştır. Atvde yayınlanmış olan Yeter Anne dizisinde anne rolündeki Suna Pekuysalın oğlunu canlandırmıştır.Alacakaranlık adlı dizide Bedir Büyükdereci rolünü canlandırmıştır. G.O.R.A. filminde Garavel rolünde oynamıştır. A.R.O.G. filminde ise Dimi rolünde oynamıştır.

1980-1983 tarihleri arasında Fuat Günerle birlikte, Ferhan Şensoyun Şahları da Vururlar ve Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı adlı oyunlarında müzisyen ve oyuncu olarak yer aldı. 2010 yılında başlayan Türk Malı dizisinde yeni yayın döneminde oynayacağı duyurulmuştur. 2009 yapımı olan Yahşi Batı filminde de Kızılderili şefi Kızılkayalar rolüyle beyazperdede Cem Yılmaza eşlik etmiştir.2014 yılında Pek Yakında filminde Ejder rolüyle beyazperdeye bir kez daha çıkmıştır.

Özel hayatı

Özkan Uğur, Aysun Aslan Uğur ile evlidir. Çiftin Alişan isminde bir oğulları bulunmaktadır.

MFÖ

1984: Ele Güne Karşı Yapayalnız
1985: Peki Peki Anladık
1986: Vak The Rock
1987: No Problem
1990: Geldiler
1992: Agannaga Rüşvet
1992: Dönmem Yolumdan
1995: M.V.A.B.
2006: AGU
2011: Ve MFÖ

Filmler

Arkadaşım Şeytan, 1988
Eşkıya, 1996
Komser Şekspir, 2000
G.O.R.A., 2004
Kısık Ateşte 15 Dakika, 2006
A.R.O.G 2008
Yahşi Batı 2010
Pek Yakında 2014
TV dizileri
İkinci Bahar, 1999
Yeter Anne, 2001
İstanbul Şahidimdir, 2004
Cennet Mahallesi, 2004 – 2007 (Beter Ali)
Sıkı Dostlar, 2009
Türk Malı, 2010
Bir Ömür Yetmez, 2011 – 2012
Şubat, 2012 – 2013
Galip Derviş, Behruz Aliyüf (Konuk Oyuncu) 2014
Poyraz Karayel – (İsmail Karayel), 2015 – 2016

Add your comment

Your email address will not be published.