Özkök Darbe Davalarını Doğruladı!

Hilmi Özkökün Ergenekon davasındaki ifadesi, darbe günlüklerindeki olaylarla Ayışığı ve Yakamoz planları gibi Ergenekon dosyasının delillerini teyit etti.

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkökün Ergenekon davasındaki tanıklığı, Ergenekon ve Balyoz davası sanıklarının beklentilerini boşa çıkardı. Özkök, ifadeleriyle Ayışığı ve Yakamoz planlarının varlığını doğrularken, anlattığı olaylarla darbe günlüklerini de teyit etti. Özkökün Balyoz semineri için sarf ettiği Amacını aşmış sözü de dava sanıklarını içinden çıkılması güç bir duruma soktu.

Ergenekon davasında tanık sıfatıyla dinlenilen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkökün ifadeleri, darbe günlüklerindeki olaylarla Ayışığı ve Yakamoz planları gibi Ergenekon dosyasının delillerini teyit ediyor. Tuğba Mezararkalı ve Göksel Gençe göre; Tanıklığı sırasında eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalmanın hükümete muhtıra verilmesi şeklinde görüş bildirdiğini aktaran Özkökün bu sözleri, Özden Örneke ait darbe günlüklerindeki konuşmaları bire bir doğruluyor. Özkökün duruşmada Ayışığı ve Yakamoz darbe planları için O zamanlar bunların bu kadar önemli olduğunu fark etmedik. sözleri, günlüklerde geçen Bütün bu olayları yurt çapında yapacaktık. Yukarıdakiler Sarıkız olarak anılacaktı. ifadelerinin doğruluğu hakkında şüphe bırakmıyor.

Tanıklığının ilk gününde Hilmi Özkökün öne çıkan en önemli cümlesi Aytaç Yalmanın hükümete muhtıra verilmesi yönündeki talebiydi. Mahkemede Yüksek Askerî Şûra öncesi yapılan hazırlık toplantısında oramiral ve orgenerallerle görüştüğünü belirten Özkök, muhtıra sözlerini Yalmanın dile getirdiğini kaydetti. Özkökün anlattığı bu vaka günlüklerde de aynen geçiyor. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örneke ait olduğu öne sürülen darbe günlüklerinde 3 Aralık 2003te yapılan toplantıda Yalmanın Benim önerim hemen ve gecikmesiz eylem planına başlamak. Seçimden önce muhtıra vermeliyiz. sözlerini sarf ettiği yazıyordu.

Özkökün davaya bomba gibi düşen sözlerinden biri de 1. Orduda yapılan seminer için Amacını aştı. ifadesiydi. Bir avukatın kendisine yönelttiği 5-7 Mart 2003 tarihlerinde darbe planlama semineri yapıldığı ve darbenin, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman tarafından önlendiği iddiaları var. Bu konuda bilgi ve tanıklığınız var mı? sorusuna verdiği cevap salonu sessizliğe gömdü. Özkök, söz konusu seminerde gerçek siyasi isimler kullanılarak amacın aşıldığını vurguladı. 1. Ordu Komutanlığının amacını aşan semineri ile ilgili darbe günlüklerinde de önemli ipuçları bulunuyor. Özden Örnekin 15 Kasım 2003te tuttuğu iddia edilen notlarda yer alan Geçen yıl eğer ben ona karşı Çetin Doğan ile birlikte olsaydım onu paramparça edeceklerdi. sözleri Çetin Doğanın düşünceleri hakkında önemli bilgiler veriyor.

Hilmi Özkökün ifadelerindeki bir diğer dikkat çeken nokta ise Ayışığı ve Yakamoz darbe planları ile ilgili sözleriydi. 2004ün bahar aylarında kendisine bir CD içerisinde Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarının geldiğini belirten Özkök, Bunun içindeki sunumlar Ayışığı ve Yakamoz olduğu iddia edilen sunumlardı. Dezenformasyon da olabilirdi, doğru da olabilirdi. O zamanlar bunların bu kadar önemli olduğunu fark etmedik. dedi. Özkök duruşmada ayrıca, Bu işlerin buradaki gibi cereyan etmesini engelledim mi, engellemedim mi bilmiyorum ama komutanın görevi bir şeyin olmasını engellemektir, bunu yapmaya çalıştım. şeklinde konuştu. Özkök bu bilgiler ışığında Eruyguru Genelkurmay Karargâhında uyardığını da sözlerine ekledi.

DARBEYE GİDEN YOL, GÜNLÜKLERDE

Darbe günlüklerinde de Ayışığı ve Sarıkız isimleri sık sık kullanılıyor. 6 Aralık 2003 tarihli notta dikkat çeken cümleler ise şöyle: Önce basını ele geçirmeye çalışacaktık. Sonra rektörler ile temas edip öğrencileri sokağa dökecektik. Sendikalar ile aynı şekilde hareket edecektik. Sokaklara afiş astıracaktık. Dernekler ile temas edip onları da hükümet aleyhine teşvik edecektik. Bütün bu olayları yurt çapında yapacaktık. Yukarıdakiler Sarıkız olarak anılacaktı. 14 Ekim 2004 tarihli nottaki, Fenerbahçeye Aytaç Paşalara gittim. Daha çok o konuştu. Şener bizden habersiz darbe planı hazırlatmış. Adı da Ay Işığı. Darbede kimin başkan olacağı belli değil. cümleleri Özkökün ifadelerini destekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi