Prof. Koç 105 İlik Nakli Yaptı 42si Öldü

Tanınmış doktor Prof. Yener Koç hakkında, Sağlık Bakanlığı müfettişleri rapor hazırladı: İki yılda ilik nakli yaptığı 105 hastadan 42’si öldü. Oran çok yüksek, inceleme yapılsın

Kemik iliği naklinde Türkiye’nin sayılı isimlerinden gösterilen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi eski Direktörü Prof. Dr. Yener Koç’un yaptığı ilik nakli ameliyatlarında ameliyatlarda, ölüm oranının yüzde 40’a vardığı saptandı. Hakkında inceleme açılması talep edilen Koç, konuşmak istemedi. Konu Bilim Kurulu gündemine gelince, vakalar masaya yatırılacak. Ön incelemeye varan süreç, 17 yaşındaki lösemi hastası Şule Elvan Abdurrahmanoğlu’nun, yaklaşık 3 yıl önce Trabzon’daki ATİ Teknoloji Hücre ve Gen Tedavi Merkezi’nden alınan kök hücrenin naklinden bir ay sonra ölmesi üzerine başladı. Aile, “ölüme yol açan kusuru olduğu” gerekçesiyle Prof. Dr. Yener Koç hakkında dava açtı. Ailenin avukatının Sağlık Bakanlığı’na verdiği dilekçeyle harekete geçen müfettişler de olayı incelemeye başladı. Ancak inceleme derinleştikçe, Sağlık Bakanlığı müfettişleri Reha Özütok ve Bünyamin Yılmaz, Prof. Yener Koç imzalı nakillerden sonra yaşanan ölüm oranının hayli yüksek olduğunu saptadı.

‘NAKİL MERKEZİ DE İNCELENSİN’

25 Aralık 2009 tarihli raporda, Yener Koç’un hastanede görevli olduğu Kasım 2006 ile Temmuz 2008 aralığında yaptığı 105 operasyon sonucunda 8’i ilk 100 gün içinde olmak üzere 42 hastanın öldüğü belirtildi. Raporda, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi’nin, personel ve tetkik donanım açısından değerlendirilmesinin faydalı olacağı, Prof. Dr. Yener Koç’un uygulamış olduğu yöntemin de Bakanlık Kemik İliği Nakli Bilim Kurulu’nca değerlendirmesi gerektiği vurgulandı. Bakanlık müfettişleri, yaşamnı yitiren Şule Elvan Abdurrahmanoğlu’nun yakınlarının hastanede yeterli hekim bulunmadığı yönündeki iddialarını da haklı buldu. Raporda, “Kemik İliği Nakli Merkezi’nde tedavi gören hastaya gündüz ve sonrası genel olarak araştırma görevlisi Volkan Şenkal’ın ziyaret yaptığı görülmekte olup bu durum da hastane kemik iliği merkezinde hematoloji ve onkoloji uzman hekim yetersizliğini göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

AİLENİN DAVASI SÜRÜYOR

Şule Elvan Abdurrahmanoğlu’nun vefatından yedi ay sonra 31 Temmuz 2008’de Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi direktörlüğünden istifa eden Yener Koç’un, nakil için kök hücreyi temin ettiği ATİ Teknoloji Hücre ve Gen Tedavi Merkezi’nin Genel Müdürü Prof. Dr. Ercüment Ovalı da kök hücre üretimi ve nakliye işlemlerinden ötürü de hakkında dava açılmış bir isim. Bu nedenle 20 Şubat 2009’da Trabzon Tabip Odası tarafından bir ay süreyle meslekten uzaklaştırılan Ovalı, Şule Elvan Abdurrahmanoğlu’na nakledilmesi için verdiği kök hücreyi 7 bin 800 TL bedelle sattığı belirtiliyor. Ercüment Ovalı’nın kendi geliştirdiği aşıyı üzerlerinde denediği 26 hastanın öldüğü iddia edilmişti. Ovalı’nın adı ayrıca Hrant Dink suikastını ihbar eden Erhan Tuncel’i de Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde koruyan isim olarak gündeme gelmişti. Bu arada Abdurrahmanoğlu ailesinin, açtığı dava Kadıköy 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam ediyor. Yaşamını yitiren Şule Elvan Abdurrahmanoğlu’nun tedavisi için 350 bin TL ödeyen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) tedavide kamu zararı olup olmadığı da ayrıca soruşturuluyor.

‘İLİK NAKLİ BOEING YAPMAYA BENZER’

Prof. Dr. Yener Koç, Star gazetesinin 15 Aralık 2006 tarihli nüshasındaki demecinde “İlik nakli, Boeing uçağı yapmak gibidir. Yüksek eğitim, iyi bir ekip ve imkân gerektirir. Bir yıl oldu ve 42 nakil yaptık. Ölüm oranı sıfır” diye konuşmuştu.

Kurul’a gelince vakalara bakılır

Sağlık Bakanlığı Kemik İliği Nakli Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Yeşilipek: “Yener Koç’la ilgili inceleme talebi henüz kurula ulaşmadı. 105 hastada 42 ölüm oldukça yüksek… Biz nakillere bağlı ölümleri transplant etkili mortalite olarak adlandırıyoruz. Ama bunu kesin olarak tespit etmek için hastanın genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmak lazım. Kök hücre nakillerinde kemik iliği nakilleri ispatlanmış tek tedavi yöntemi… Dolayısıyla deneysel bir tarafı yok. Vakalar tek tek incelendikten sonra bir sonuca varılabilir. Müfettişler istediyse mutlaka incelenir.”

Ortalama ölüm yüzde 10-15

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer: “Ortalama risk grubuna giren hastalar için 105’te 42 ölüm oranı çok yüksek. Yener Koç’un yaptığı operasyonlarda tek tek ölüm nedenlerinin ortaya konulması gerekir. Kendisini tanırım. Yurtdışında eğitim görmüş bir hocadır. Eğer 105 hasta ortalama risk grubunda ise 42 ölüm inanılmaz bir oran. Yüzde 30 bile fazladır. Çünkü ortalama risk grubunda dünyada yüzde 10-15 mortalite (ölüm oranı) ile ilik nakli yapılıyor. Ama hastalar yüksek risk grubunda ise o zaman şaşılacak bir şey yok. Tek tek vakaların incelenmesi lazım.”

Sabah

Tarih: 8 Mart 2010 — 09:55
Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi