Rum Liderden Türk Bayrağına Hakaret

Rum lider Hristofyas, KKTC’de Beşparmaklar dağında bulunan KKTC bayrağı için hakarette bulundu.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, KKTC’de Beşparmaklar dağında bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı için “hilkat garibesi” yorumunda bulundu. Hristofyas’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı için yaptığı bu açıklamanın ardından gözler KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a çevrildi.

KKTC’de Beşparmak Dağları’nın güney sırtında yer alan 216 metrekare yüzölçümünde dev KKTC bayrağı, adanın güney kesiminden de rahatlıkla görülmekte. Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde de ışıklandırılan dev bayrakta ışık oyunu sayesinde Türk bayrağı ile KKTC bayrağı oluşmakta.

Dev KKTC bayrağının Hemen sol yanında ise Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden beyaz ay-yıldız ve altında da “Ne mutlu Türküm diyene” K.Atatürk yazısı yer almakta.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, “Tam karşımızda; bu hilkat garibesi bayrak duruyor. Bayrağın Beşparmaklar’dan yok olması, vatanın ve halkının yeniden birleşmesi için elimden geleni yapıyorum” dedi.

Rum radyosunun haberine göre Beşparmaklar’daki KKTC bayrağını “hilkat garibesi” olarak niteleyen Hristofyas, “Bu, işgalin sürmekte olduğunun ve halkımızın bölünmüş bir vatanda yaşamaya devam ettiğinin göstergesidir” iddiasında bulundu.

Hristofyas Noel şarkıları söylemek üzere Rum Başkanlık Köşkü’ne giden Rum polisi, Rum Milli Muhafız Ordusu ve ELDİK filarmoni orkestralarını dinledikten sonra yaptığı açıklamada, “Rum iç cephesinde her kafadan bir ses çıkmakta olduğunu” belirterek, “iç cephede birlik çağrısında” da bulundu.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir