Rusya ve Suudi Arabistan dan flaş OPEC+ kararı!

Rusya ve Suudi Arabistan, OPEC+ işbirliği anlaşmasını süresiz olarak uzatmayı destekleme kararı aldı.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selmanın petrol üretimini kontrol altında tutmaya yönelik Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ve OPEC üyesi olmayan ülkelerle olan işbirliği anlaşmasını süresiz olarak uzatmayı destekleme kararı aldığını söyledi.

Gazetecilere konuşan Novak, FIFA 2018 Dünya Kupası kapsamında Rusya ile Suudi Arabistan arasında perşembe günü yapılan maç için Moskovada bulunan Prens Selman ile Putin arasında tarihi bir karar alındığını ifade etti.

Novak Putin ve Prens Selman ülkelerimiz arasındaki OPEC+ (OPEC üyesi olmayan ülkeler) işbirliği anlaşmasını süresiz olarak uzatmayı destekleme kararı aldı ifadesini kullandı.

Konunun Avusturyanın başkenti Viyanada 23 Haziranda ele alınmasının planlandığını belirten Novak Anlaşmaya dahil olan taraflar da işbirliğini uzatmaya yönelik rızalarını önceden bildirmişlerdi dedi.

Novak, uzatılan anlaşmada belirli bir petrol üretim hacminin olmayacağını da ekledi ve Anlaşma muhtemelen taraflara gerekli olması halinde petrol üretim hacmini değiştirme yönünde karar verme olanağı tanıyacak açıklamasını yaptı.

ÜRETİMİ GÜNDE 1.5 MİLYON VARİLE ÇIKARMAYI ÖNERECEĞİZ

Novak, Rusya ile Suudi Arabistanın anlaşmadaki diğer taraflara yılın üçüncü çeyreğinde üretimi günde 1.5 milyon varile çıkarma teklifinde bulunacağını da vurguladı.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir