Rusya ya ihracat artışı yüzde 50 yi aştı

Rusyaya ihracat, bu yıl yükselişe geçerek ocak-ağustos döneminde 1 milyar 556,7 milyon dolara ulaşırken, bu rakam yüzde 52,5 artışa işaret etti.

Türkiyeden Rusyaya yapılan ihracat, bu yılın 8 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 52,5 artarak 1 milyar 556 milyon 696 bin dolara ulaştı.

Rus uçağının düşürülmesine yönelik yaşanan krizin ardından karşılıklı ilişkilerin bozulması ile geçen yıl dip seviyelere inen Rusyaya ihracat, bu yıl yükselişe geçti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2015 genelinde 3 milyar 679,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilen Rusyaya, geçen yıl 1 milyar 787,1 milyon dolarlık ihracat yapıldı. İhracatta gözlenen yüzde 51,4lük düşüşte Kasım 2015te iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesi ve bazı sektörlere uygulanan ambargolar etkili olurken, diplomatik sorunların aşılması sonrasında rakamlardaki toparlanma dikkati çekti.

Özellikle Ocak 2016da 95,5 milyon dolarla Rusyaya son 10 yılın en düşük ocak ayı ihracatı gerçekleştirilirken, geçen yılın 8 ayında da toplamda 1 milyar 20 milyon 880,5 bin dolarlık ihracata imza atıldı.

Rusyaya gerçekleştirilen ihracat 2017nin ocak-ağustos döneminde ise 1 milyar 556 milyon 693,3 bin dolar oldu. Bu rakam mevsimsel açıdan bakıldığında kademeli toparlanmaya işaret ederken, yıllık bazda da yüzde 52,5 artışı ortaya koydu.

EN HIZLI ARTIŞ MÜCEVHER SEKTÖRÜNDE

Rusyaya 27 sektör tarafından gerçekleştirilen ihracat rakamlarına bakıldığında, yılın 8 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla 24ünde artış, 3ünde ise azalış gözlendi. Azalış yaşanan sektörlerde başı yüzde 99,3 ile gemi ve yat çekerken, bunu yüzde 39,2 ile tütün, yüzde 15 ile de zeytin ve zeytinyağı takip etti.

Öte yandan geçen yılın ocak-ağustos ayında 4,5 bin dolarla Rusyaya sınırlı ihracat gerçekleştiren süs bitkileri ve mamulleri sektörünün, bu yılın aynı döneminde 105,9 bin dolarlık ihracatla Rusyayı pazarları arasına aldığı görüldü.

Süs bitkileri ve mamulleri hariç tutulduğunda yılın 8 ayında 2016nın aynı dönemine kıyasla yüzdesel olarak en hızlı artışın yaşandığı sektör ise yüzde 207,4 ile mücevher oldu. Mücevher sektöründe 2016nın ocak-ağustos döneminde 6 milyon 997,5 bin dolar olan ihracat rakamı, bu yılın aynı döneminde 21 milyon 508,7 bin dolar oldu.

Mücevheri, yüzde 150,4lük artışla yaş meyve ve sebze sektörü takip etti. Yaş meyve ve sebze sektörü yılın 8 ayında 259 milyon 342,5 bin dolarlık ihracata imza atarken, böylece Rusyaya en fazla ihracat yapan sektör olarak da kayıtlara geçti.

Yaş meyve ve sebzeden sonra rakamsal olarak Rusyaya en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör 200 milyon 689,8 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 197 milyon 413,2 bin dolarla da otomotiv endüstrisi oldu.

SEBZE VE MEYVE SEKTÖRÜNDEN DAHA OLUMLU SONUÇLAR ALINACAK

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ali Galip Savaşır, son zamanlarda Rusya ile ilişkilerin güzel ilerlemesi ve karşılıklı adımların atılmasının ticarete olumlu yansıdığını söyledi.

Rakamların daha iyi olabileceğini ancak eski ihracat seviyelerine doğru hızlı bir dönüş olduğunu anlatan Savaşır, Biz bundan iş camiası olarak çok memnunuz. dedi.

Savaşır, mücevher sektörünün Rusyaya ihracatındaki hızlı artışa ilişkin, şunları kaydetti:

Bu aslında Rusyadaki krize de bağlı olan bir gelişme. Rusyada ekonomik kriz yaşandığında ilk olarak lüks tüketime yönelik sektörler darbe yedi. Rus ekonomisinde bir düzelme yaşanması, rakamlara pozitif yansıdı. Rusyaya sebze ve meyve ihracatı durmuştu. Yasaklar kalkınca buraya ihracat patlaması gibi görünse de eski rakamlara göre çok düşük seviyelerdeyiz. Ancak burada da çok güzel gelişmeler var. Önümüzdeki günlerde sebze ve meyve sektöründen daha olumlu sonuçlar alınacak. Bizim Rusyaya ihracatımız artacak devam edecektir. Kesinlikle çok daha iyi olacak ve ihracatımız her sektörde artacak.

Tarih: 16 Eylül 2017 — 18:09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü sesli chat kameralı sesli sohbet sitesi