Şaban ayı ne zaman?

Şaban ayı ne zaman? Sorusunun yanıtı merak ediliyor ve gündemde çok fazla araştırılıyor. Müslüman alemi için büyük önemi bulunan Şaban ayı ibadetleri nelerdir? İşte Şaban ayı hakkında merak edilen tüm bilgiler.

İslamiyette yeri önemli olan Şaban ayı ne zaman? Şaban ayının faziletleri nelerdird? Bu günü nasıl değerlendirmek gerekir? Oruç tutulur mu? İşte 2018 yılı Şaban ayı ile ilgili tüm merak edilenler.

ŞABAN AYI 2018 YILINDA NE ZAMAN İDRAK EDİLECEK?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvime göre 2018 yılında Şaban ayının başlayacağı gün belli oldu. Müslüman aleminin heyecanla beklediği 2018 Şaban ayı bu yıl miladi takvime göre 17 Nisan Salı günü başlayacak ve bu mübarek ay içinde 30 Nisan 2018 tarihinde Berat Kandili idrak edilecek.

ŞABAN AYINDA HANGİ İBADETLER YAPILMALIDIR?

Vakit ve Kaza Namazları kılmak
Nafile Namazlar kılmak
Bolca oruç tutmak
Kuran-ı Kerim okumak
Dua etmek- Tefekkür etmek
Zikir yapmak- Dini sohbetler yapmak ve dinlemek
Müslümanlar arası ilişkileri güçlendirmek
Muhtaçlara yardım etmek
Dostları ve akrabaları ziyaret etmek
Sadaka vermek
ŞABAN AYI ORUCU

Şabanın ilk ve son perşembesini oruçla geçireni rahmeti ile cennete girdirmek Allahu Teala üzerine bir hak olur.

Her kim Şabanın başından ortasından ve sonundan üç gün oruç tutarsa Allahu Teala ona yetmiş peygamber sevabı yazar. Yetmiş sene ibadet etmiş gibi olur. O sene ölürse şehid olarak ölür.

Her hangi bir aydan 13-14-15.günler olan eyyam-ı bıyd –ı oruçlu geçirene ALLAH birinci güne onbin sene, ikinci gününede yüzbin sene, üçüncü günde yüzbin senelik ecir verir.

On beşinci gün olan berat gününün orucuna rağbet edin. O günü cinler, kuşlar, yabani hayvanlar, davarlar, denizin balıkları, böcekler oruçlu geçirir.

Her kim Şabanın son pazartesini oruçlu geçirirse kendisi için günahları bağışlanır.

Şüphesiz ALLAH o sene ölecekleri bu ayda yazar. Bende ecelim geldiğinde oruçlu olmayı seviyorum. Buyurdu peygamber efendimiz (S.A.V.)

Güncellenme Tarihi: 16 Nisan 2018 — 16:23

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. Frontier Theme