Samsung, 6.3 inç büyüklüğünde bir OLED ekran geliştiriyor

Yaz aylarında S-LCD ve Samsung Mobile Display bölümlerini birleştirerek yeni yan kuruluşu Samsung Displayi oluşturan tüketici elektroniği devi, önümüzdeki yıl LCD ekranlar için yapacağı yatırımları düşürüp OLED ve Youm olarak adlandırılan plastik materyal tabanlı esnek panellere odaklanmaya karar verdi. The Korea Timesa konuşan bir firma yetkilisi, büyük televizyon pazarlarındaki durgunluk ve tüketicilerin LCD televizyona olan talebindeki düşüşten doğan perakende stoklarındaki beklenmeyen artışın üreticiyi böyle bir hamleye zorladığını dile getirdi.

LCD ekranların artık gelir elde etmek için uygun bir sektör olmadığı kanaatine varan Samsung, önümüzdeki yıl bu alana yaklaşık 1.675 milyar dolarlık yatırım yapacak. Yatırımlarda, hızla yükselmekte olan tablet bilgisayar segmenti için orta büyüklükte LCDlere odaklanılacak. Küçük, orta ve büyük OLED paneller ile Youm içinse 2013te 4 milyar dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Firmanın ayrıca LCD üretiminde görevli iş gücünün %7-8lik bir kısımını da özellikle Çinin güneyinde devam eden faaliyetlerindeki azalmayla elden çıkarmayı planladığı endüstri kaynakları tarafından bildiriliyor. Atılan bu önemli adımla, piyasaya sürülmeye hazırlanan OLED TVlerin tüketici tarafından daha kısa sürede kabul görmesi sağlanmaya çalışılacak.

Esnek formdaki eğilip-bükülebilen oldukça ince Youm ekranıyla büyük ilgi toplayan Seul merkezli teknoloji şirketinin 2013te son kullanıcıya hazır ilk esnek ekranlı ürünlerini satışa çıkaracağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte Şubat ayındaki Mobil Dünya Kongresi 2013 için dördüncü nesil Galaxy S akıllı telefonunu tanıtıma hazırlayan Samsung, yine OLED ekranlı bir amiral gemi modeliyle teknoloji dünyasının karşısına çıkacakmış.

Melez olarak nitelendirilmeyen üst düzey telefonların dahi 5.0 inçlik ekranlarla donatılmaya başladığı şu günlerde, 6 inç segmentine mensup ilk çözümlerin ne zaman ulaşmaya başlayacağı merak ediliyordu. 5 inç ve üstünde Galaxy Note serisiyle sağladığı başarıyla telefon-tablet karması modellerin popüler hale gelmesinde büyük rol oynayan mobil sektörün lideri, 6 inç segmenti için çalışmalarına şimdiden başlamış olabilir. The Korea Times, Samsungun Koreli parça tedarikçilerinden birinin yöneticisine dayandırdığı iddiasında, firmanın 6.3 inç büyüklüğünde bir OLED ekran geliştirdiğini ileri sürdü. Üçüncü Galaxy Note akıllı telefon modelinde yer alması beklenen bu donanımın Youm türünde esnek ve ultra ince yapıda olması beklenirken, orta büyüklükte OLEDler hususunda herhangi bir bilgilendirmede bulunulmadı.

Hakimi olduğu OLED sektörü için hazırladığı yeni ürünlerini 8-11 Ocak tarihlerinde Las Vegasta düzenlenecek CES 2013te gün yüzüne çıkarmayı planlayan Samsung, ilk olarak 55 inçlik Super OLED TVsini sergileyecek. Bu organizasyonda birçok OLED prototipinin de fuara katılan basın mensuplarının incelemesine sunulacağı tahmin ediliyor.

Tarih: 13 Aralık 2012 — 23:36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi