Seksin sonu Hepatit B olmasın!

En yaygın hepatit türü olan B enfeksiyonunun azaltılması halinde buna bağlı kanserlerde azalma yaşanacağını belirten uzmanlar, başta el yıkama gibi hijyen kurallarına uyulmasını ve cinsel ilişkide korunmayı öneriyor

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül, hepatit enfeksiyonlarının nasıl bulaştığını anlattı.

* Türkiye’de üç milyon kişinin sorunu Hepatit B’nin bulaşma yolları nelerdir?

Cinsel temas ve kan ürünleriyle bulaşma yolları ilk sırada. Bunlara ek olarak, aile içi çok yakın temasla de bulaşabiliyor. Yurt dışıyla karşılaştırıldığında, Türkiye’de kalabalık aileler, aile içi çok yakın temas öne çıkan farklı bulaşma yolları. Bazı ülkelerde damar içi ilaç kullanımı ve madde bağımlılığı çok daha yaygın olduğu için Hepatit B daha çok bu yolla bulaşıyor.

* Bulaşma şekilleri bölgelere göre değişiyor mu?  

Bulaşma şekilleri, sosyo-kültürel özellikler ve bölgesel coğrafyaya göre değişiklik gösteriyor. Ülkemizde, eğitim düzeyi düşüklüğü genellikle sosyo-kültürel düzeyle paralel. Hane halkı sayısının artması ve küçük evler, yakın temas sonucu enfek-siyon ihtimalini artırabilir. Bu durum sosyo-kültürel düzeyi düşük olan kesimlerde görülüyor. Ayrıca bu grupta prezervatif kullanma eğilimi daha düşük.

* Hepatit B virüsü nasıl bir virüs?     

Hepatit B virüsü, başka bazı virüslere göre daha uzun süre canlı olarak kalabiliyor. Dış ortamlarda ve cansız yüzeylerde yedi güne kadar canlı kalabiliyor. Virüsün bu özelliği de bulaştırıcılığını artırıyor. Diğer yandan, uygun dezenfektan ve sabun kullanımıyla etkisiz hale gelebiliyor. Sık el yıkama yine önemli bir koruyucu aktivitedir.

* Aşılama dışında bulaşmayı önlemenin diğer yolları var mı?   

Kişisel hijyen kavramının gelişmesi gerekiyor. Korunmalı cinsel ilişki de kişisel hijyen önlemleri arasındadır ancak insanlar bunun farkında olmayabilir. Korunmalı cinsel ilişkiye ek olarak, kan teması ülkemizde en yaygın görülen bulaşma yollarının başında geliyor. Uygun olmayan şartlarda yapılan diş tedavisi de Hepatit B geçişi için önemlidir.

* Hepatit B en çok hangi yaş grubunu etkiliyor?   

En çok 30-50 yaş grubunda görülüyor. Risk orta yaşların sonuna doğru daha da artıyor. Çünkü yıllar içinde daha çok Hepatit B virüsüne maruz kalma olasılığı artıyor. Aşılama sayesinde yeni kuşaklarda ciddi ölçüde azalması bekleniyor.

* Cinsel ilişkiyle geçiş kaçıncı sırada yer alıyor?    

Cinsel ilişkiyle bulaşma, ilk sıralarda yer alıyor. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde cinsel bulaşma ilk sıralarda. Bu açıdan HIV/AIDS’in yaygın olduğu Uzak Asya ülkelerinde Hepatit B’nin de yüksek olması dikkat çekicidir. Ülkemizde, Hepatit B virüsünün yaygınlığı HIV/AIDS ile karşılaştırılmayacak kadar fazladır.

* Hepatit yeterince tanınıyor mu?   

Bu yönde bir bilinçlenme olduğu söylenemez. Hepatit B enfeksiyonu azaltılırsa, buna bağlı kanserler de ciddi ölçüde azalacaktır.

* Virüs kimlere daha kolay bulaşıyor?    

Kişisel hijyeni düşük kişilere kolay bulaşıyor. Kadın ya da erkek olmak fark yaratmıyor. Bağışıklık sistemi zayıf olanlara bulaşma ihtimali de yüksek.

RiSKLER

Manikür, piercing, dövme yaptırmak ne kadar riskli?

Manikür, pedikür, piercing ve dövmeyle Hepatit B bulaşabilir. Bu uygulamaları yapan ve yaptıran kişilerin dikkatli olmaları gerekiyor. Yapan kişiler, hijyen koşulları hakkında bilgi vermeli, yaptıran kişiler de bunları sorgulamalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir