Semahat Sevim Arsel kimdir?

Türkiyenin vergi rekortmeni seçilen Semahat Sevim Arsel kimdir? Nereli ve kaç yaşındadır? İşte, Semahat Sevim Arsel’in biyografisi

Semahat Sevim Arsel, 1928 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Babasının adı Vehbi Koç, annesinin adı ise Sadberk Koç’tur. Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un en büyük çocuğudur. Semahat Sevim Arsel’in kardeşleri; Rahmi Koç, Suna Kıraç, Sevgi Gönül’dür. Semahat Sevim Arsel, Amerikan Kız Kolejinden mezun oldu.

1964 – 1972 yılları arasında Koç Holding yönetim kurulu üyesi ve Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak görev üstlendi. İngilizce ve Almanca bilen Arsel, Türkiye eğitim Gönüllüleri Vakfının kurucu üyesidir. Florance Nightingale Vakfı 2. başkanı ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu kurucusudur. TURYAT ve SANERC (Semahat Arsel Nursing Educational & Research Center)in başkanlığını yaptı.

1956 yılında Nusret Arsel ile evlenen Semahat Sevim Arselin çocuğu yoktur. Şu anki dönemde, TURYAT ve SANERC (Semahat Arsel Nursing Educational & Research Center)in Başkanlığı görevini halen sürdürmektedir. Semahat Sevim Arsel 2012 yılına gelindiğinde vergi rekortmeni seçildi.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının 2015 yılında açıklamış olduğu verilere göre 2014 yılında en fazla vergi veren 2. isim oldu.

Mart 2013 itibariyle Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre, 3,2 milyar dolar servetiyle Türkiyenin 2. dünyanın ise 423. zengin ismidir.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir