Şenol Güneş Neden İstifa Etti?

Trabzonspor teknik direktörüğünden istifa eden Şenol Güneşin istifasının sebepleri ortaya çıkmaya başladı

Trabzonsporda 3 yıl önce bordo mavili takımın başına getirilen Şenol Güneş, büyük bölümü şike tartışmaları içinde bu sürede Başkan Sadri Şenerle bir çok kez karşı karşıya geldi, 3 defa da istifanın eşiğinden döndürüldü.

2009–2010 sezonunun 15inci haftasında 4üncü defa görev alan Şenol Güneşin 107 lig maçlık macerası, pazar günü Elazığda noktalandı. Şenol Güneşle Başkan Sadri Şener arasındaki en büyük anlaşmazlıkların kaynağı kulübün izlediği transfer politikası oldu.

3 TAKVİYE YAPILMALI DEDİ AMA

2010–2011 sezonunda bordo mavili camiaya göre takımı şampiyon yapan Şenol Güneşin, Bu kadroyu muhafaza edip 3 takviye yaparsak Avrupada başarılı oluruz ifadesine rağmen Selçuk, Umut, Engin, Ceyhun, Egemen, Yattara ve Jaja gibi as oyuncular takımda tutulamadı.

BURAK YILMAZ SON DARBE OLDU

UEFAnın kararıyla Fenerbahçenin yerine Şampiyonlar Ligine alınan Trabzonspor, iyi bir mücadele sonucu grupta 3üncü sırayı aldı ve 2inci tura çıkma şansını averajla kaybetti. 2011-2012 sezonu başında ise Şenol Güneşin, takımdaki fazla sayıda yabancıdan kurtulup yerli oyuncuya ağırlık verilmesi gerektiği yönündeki görüşünün aksine 2 yabancı daha alındı, gol kralı Burak Yılmaz Galatasaraya gitti.

Bordo mavililerde yabancı sayısının 12ye çıkmasına yol açan tüm transfer yanlışlarında Güneş ve Başkan Şener, birbirlerini suçladı. Şenol Güneş, transferlerin bazılarının kendisinden habersiz yapıldığını ileri sürerken Başkan Şenerin, Transfer sadece teknik adamlara bırakılamayacak kadar pahalı ve ciddi bir iş sözleri, aralarındaki bağların kopmasına yol açtı.

YORULDUMDAN SONRA GÖREVE DEVAM ETTİ

Sezon başlarken Şenol Güneşin kulübün resmi internet sitesinde yayınlanan, Yoruldum. Göreve devam edecek enerjiyi kendimde görmüyorum açıklaması, gündeme bomba gibi düştü. Özellikle Trabzon kanadındaki yöneticiler tarafından yoğun bir çalışma ile ikna edilen Şenol Güneş, göreve devam etti.

VİDEOTON YENİLGİSİ

Ancak Başkan Sadri Şenerin büyük gelir beklediği UEFA Avrupa Liginde henüz play off aşamasında Macaristanın Videoton takımına elenilmesi ortalığı karıştırdı. Ardından gelen Gaziantepspor yenilgisinden sonra da Şenol Güneş, yeniden görevi bırakmak istedi ancak yine ikna edilerek görevine devam ettirilmesi sağlandı.

İLETİŞİM EKSİKLİĞİ SORUN OLDU

Şenol Güneş ve Başkan Sadri Şener arasındaki en büyük sorun iletişim eksikliği olarak göze çarptı. Genellikle medya üzerinden birbirlerine mesaj yollayan Başkan Şenerle Güneşin bir araya geldiklerinde görüşmelerin gergin ortamda yapıldığı öne sürüldü.

RAHATSIZLIK YARATTI

Başkan Şenerin önceki görev döneminde asbaşkanlığını yapan Hayrettin Hacısalihoğlunun ayrılmasının ardından Güneş–Şener arasındaki iletişim tamamen koptu. Güneşin Hayrettin Hacısalihoğlu ve yakın çevresiyle sıkı dostluğunu sürdürmesi de mevcut yönetimde zaman zaman rahatsızlık yarattı. Şenol Güneşin mevcut yönetimden gerekli desteği göremediği için rahatsızlık duyduğu dedikoduları ortaya atıldı.

SONUÇLAR BARDAĞI TAŞIRDI

Şenol Güneş ve Başkan Şenerin tüm bu rahatsızlıklarının üzerine bu sezonki saha sonuçları da bardağı taşıran son damla oldu. Takımın son yılların en kötü istatistiğine sahip olarak 19uncu hafta sonunda 24 puanla 11inci sırada bulunması ve Elazığspor maçındaki 3–1lik yenilgi Şenol Güneşi görevi bırakma noktasına getirdi.

Geniş kadroya rağmen bir türlü istenilen performansın yakalanamaması, beklentinin yüksek olduğu bir çok futbolcunun gereken performansı gösterememesi, bir çok otoriteye göre takımdaki ruh eksikliği bordo mavililerin bu noktaya sürüklenmesindeki en büyük etkenler olarak göze çarptı.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir