Sesli Sohbet Paylaşımı

Sesli Sohbet Paylaşımı; Bir web sitesi üzerinden insanları bir araya getirerek bir aradaki insanların yazılı, kameralı ve sesli olarak sohbet ettikleri, yarışma, izdivaç canlı müzik gibi organizasonlarla eğlenceli dakikalar geçirdikleri, takıldıkça tutkuyla bağlandıkları ve kullanıcıların çok sevdiği bir sosyal paylaşım platformudur.

Öyle anılarımız varki sesli sohbet’e dair.. ne günlerimiz geçmediki bu alemde! yeri geldi güldük yeri geldi ağladık yeri geldi gururlandık.. Birçok anımızı sevdiklerimizle paylaştık.

Seslisohbet sitelerinde kişisel olarak 9 yılı geride bırakmış biri olarak siz değerli okurlarımızla sesli sohbet paylaşımı yapacağım.

2000′li yılların hemen başlarında yayın hayatına başlayan sesli sitelerde o dönemde herşey çok daha farklıydı. Herşeyden önce kalite ön plandaydı. Herşey günümüzdeki kadar ucuz değildi. Bir seslisohbet kullanıcısı görevli olabilmek için ya ücret ödemek zorundaydı yada elit özelliklere sahip olması gerekmekteydi. O dönemde sesli sohbet sitelerinde profesyonel olarak bilgi, deneyim ve tecrube sahibi olan kişi sayısı çok azdı.

Genelde görevliler ücretli görevlilerden oluşur, ücretsiz olan görevliler ise site kurucuları yada site yönetimindeki görevlilerdi. Alternatifsiz olarak tek oda sistemi SpakyChat oda sistemi idi. EarthChat, Segital ve Talkyroom o dönemlerde henüz hizmet vermeyen oda sistemleriydi. Sesli sohbet panelcileri çok az olup sesli sohbet odaları için site sahiplerinden oda başına astronomik rakamlarlar tahsil edilmekteydi.

Sohbet odalarında daha samimi, seviyeli ve kaliteli bir aile ortamı hakimdi. İnsanlar birbirlerini kötülemek için uğraşmıyor, kişisel menfaatler uğruna arkadaşlıklar ve dostluklar gözardı edilmiyordu. Cinsel içerikli yayın yapan +18 sesli siteleri’de o dönemde henüz faliyet göstermiyordu.

İnsanlar görevli olabilmek için çok yoğun olarak çalışma yapmasına rağmen, çalışmaları istikrarlı olması şartı ile belirli bir süreçten sonra görevli olabiliyor, ilk etapda aldıkları görevde oparatör diye nitelendirilen en düşük görev gurubundan başlıyordu.

Zaman geçtikçe sesli sohbet siteleri’nin kullanıcı potansiyeli bir hayli arttı. Online kullanıcısı sayısının artmasına bağlı olarak sesli sohbet hizmeti veren sesli siteler‘inde çoğalmasına neden oldu. Özellikle 2005-2010 yılları arasında yüzbinlerce sesli sohbet sitesi açıldı. Bu sitelerin kimi kısa sürede yayın hayatına son verirken, kimide istikrarlı olarak yayın hayatına devam etti. Açıldıktan çok kısa bir süre sonra yayın hayatına son veren sitelerin kapanmasının ardında önemli nedenler yatmaktadır. Bu nedenleri genel olarak iki ana başlık altında değerlendirecek olursak,

Sesli sohbet deneyimi;

Hedefiniz zirve ise bir sesli sohbet sitesi sahibi olabilmek için kalifiye özelliklere sahip olmalısınız. Olmazsa olmazların başında gelen ilk konu kendi sitenizin yayın hayatına start vermeden önce mutlaka bu sektörün içinde daha önceden beri var olan bir sesli sohbet kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Bu gereklidir çünki ancak daha önceden sesli sohbet sektörü‘nde edinmiş olduğunuz bilgi, birikim, tecrube ve potansiyelle sitenizin gelişimini sağlayabilirsiniz. Bunlar olmalıki profesyonel ve istikrarlı olarak çalışmalarınızı yürütebilesiniz. Çalışmalarınız iki yönlüdür.

Birinci yönü, sesli sohbet paneli üzerinde online kullanıcı sayısını arttırmaya yönelik görevlilerinizle birlikte yapacağınız ekip çalışmaları. İkincisi Google üzerinde sektörü temsil eden anahtar kelime bazında yapılacak olan seo optimizasyonu çalışmaları. Seo çalışmalarınız, sohbet panelindeki çalışmalarınızdan daha farklı ve teknik bilgi isteyen çalışmalardır. Bireysel olarak yapacağınız bu çalışmalarda doğru hamleler ile sitenizi dünyanın en büyük arama motoru Google‘da öncü yapabilir ve sitenizin hit oranını yükseltebilirsiniz. Dünyaya açılan ve global kullanıcılara ulaşmanın en etkili yolu Google’ı göz ardı etmemenizi ve sesli kameralı sohbet siteleri’nde bir sohbet odasının ortalama maliyeti 17-20 tl civarı değişmektedir. Minimilize olarak bir seslisohbet odası’nın 17 tl olduğunu düşünürsek, 10 oda 170 tl eder. Bu rakam yılda 2040 tl’ye tekabül eder. Kaldiki birçok sesli sohbet sitesinin kapanmasının en önemli nedenlerinin başında finansal yetersizliklerden dolayı ödenemeyen oda kiraları gelmektedir.

Son dönemde baktığımız zaman sesli sitelerin saysı okadar çok arttıki bırakın sektörde nekadar site olduğunu bilmeyi artık hergün bir yenisi açılan sesli siteleri dahi takip edemez olduk. Neredeyse açılan her yeni site sektöre balta vuruyor. Yeni sesli sohbet siteleri‘nin zararları okadar fazlaki artık diğer site sahipleride seslisohbet kullanıcılarıda iyiden iyiye seslilerden nefret etmeye başladı.

Açılan her yeni site ile eski sitelere flod reklamlar, yapılan saldırılar, Google blogları, başka sitelerden user çekebilmek adına olmadık şeyler vaad ederek sektörün kalitesini düşürmek ve cinsel içerik gibi gibi site sahiplerini ve sesli paylaşım severleri canından bezdirmiştir.

Hergeçen gün biraz daha kirlenen sesli sohbet siteleri ortamı +18 sesli sohbet siteleri‘nin sayısının artmasıylaya artık gençlerimize kötü örnek olmaya başlamıştır. Türk aile yapısına, geleneklerimize ve göreneklerimize aykırı olan bu tür içerikleri ve yayınlayan +18 sesli sohbet siteleri’ni şiddetle kınıyoruz.

Seviyeli, sorunsuz, ahlaki değerlerin ön planda olduğu aile ortamında sohbet ederek, yeni insanlarla tanışarak arkadaş edinmek, dost kazanmak, stres atmak, sesli ve kameralı sohbet etmek istiyorsanız sesli sohbet girişi‘mize tıklayarak seslisohbet odalarımıza bağlanabilirsiniz. İyi sohbetler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir