Siber saldırıların faturası 53 milyar doları bulabilir

Lloyds of London global bir siber saldırının küresel ekonomiye, 53 milyar dolar zarara yol açabileceğini açıkladı.

Sigorta şirketi Lloyds of London ve risk modelleme şirketi Cyence tarafından hazırlanan raporda, bir bulut hizmeti sağlayıcısına varsayımsal olarak siber saldırı düzenlenmesi ve dünya çapındaki işletmelerin bilgisayarlarına yönelik saldırılarda oluşabilecek potansiyel ekonomik kayıplar incelendi.

Küresel bir siber saldırının 4,6 milyar ila 53 milyar dolar ekonomik kayba neden olabileceği belirtildi. Raporda, böyle bir siber saldırının yol açacağı fiili kaybın ise 121 milyar dolara kadar çıkabileceği ifade edildi.En çok Rusya ve Ukraynayı etkileyen Petra virüs yazılımı tarafından haziranda yapılan saldırıda binlerce bilgisayar etkilenmişti. Saldırıya neden olan yazılımın Avrupada bazı ülkeler ile ABDde de yayıldığı ve bazı önemli şirketlerin bilgisayarlarını ele geçirdiği belirtilmişti.

Mayıs ayında da WannaCry isimli yazılımla düzenlenen uluslararası siber saldırı, Britanyanın Ulusal Sağlık Sistemini felç edip tüm dünyaya hızla yayılarak çok sayıda ülkede on binlerce kişi ve kuruluşu vurmuştu. Saldırı, 150 ülkede etkili olmuştu.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir