YuregininSesi

Sigara bıraktırma ilacı

08.01.2011
28

“Bugüne kadar rapor edilen ve medyaya yansıyan vakalarda Champix’in rolü bilinmemektedir.”

Pfizer Türkiye; ABD’de ”Chantix”, Türkiye’de ”Champix” adıyla satılan sigara bıraktırma ilacının, ”intihar eğilimine ve intihara yol açtığı” iddialarına ilişkin, bu iddialara konu olan vakalarla ilaç arasında neden-sonuç ilişkisi kuracak bilimsel kanıt bulunmadığını bildirdi.

Pfizer Türkiye, ”ABD’de ‘Chantix’ adıyla piyasaya sürülen sigara bıraktırma ilacının intihar eğilimine ve intihara yol açtığı gerekçesiyle bin 200’den fazla şikayette bulunulduğu” haberleriyle ilgili açıklama yaptı.

Haberlere konu vakalarla Champix arasında neden-sonuç ilişkisi kuracak bilimsel kanıt bulunmadığı bildirilen açıklamada, ”Bugüne kadar rapor edilen ve medyaya yansıyan vakalarda Champix’in rolü bilinmemektedir” denildi.

İlacı kullanan sigara içicilerinde görülen nöropsikiyatrik olayların pazarlama sonrası bildirimlerinin, prospektüste uygun şekilde yer aldığı ve bu ilacı kullanan tüm hastaların nöropsikiyatrik semptomlar açısından izlenmesinin önerildiği belirtilen açıklamada, bu belirtiler gözlendiğinde hastaların ilacı kullanmayı bırakması ve derhal sağlık uzmanlarının bildirilmesi gereğine işaret edildi.

Champix kullanarak veya kullanmayarak sigarayı bırakmanın, depresyon gibi psikiyatrik semptomları da içeren nikotin yoksunluk semptomlarıyla bağlantılı olabildiği ifade edilen açıklamada, ilacın yan etki bildirimleri ve bilimsel klinik çalışmaları içeren tüm güvenilirlik bilgilerinin takibinin dünyada FDA ve EMEA gibi resmi sağlık otoriteleriyle eş zamanlı olarak Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde güncellendiği belirtildi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Yüreğininsesi olarak 2008 yılından beri seslisohbet hizmeti vermekteyiz.