Şikede Aziz Yıldırımın KOD ADI?

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, futbolda şike iddialarına ilişkin hazırlanan iddianameyi kabul etti. İşte şike iddianamesinin detayları

Şike soruşturmasının, Almanyada başlatılan bahis soruşturmasının ardından Türkiye Futbol Federasyonunun Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığına şikayeti üzerine başladığı belirtildi.

İKİ BÖLÜM VAR

İddianamede 26 ayrı futbolcunun menajerlik şirketi bulunduğu ifade ediliyor. 401 sayfalık iddianame iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde Olgun Peker liderliğindeki suç örgütü ve Türk futboluna ilişkin bilgiler yer alıyor. İkinci bölüm 148. sayfadan sonra başlıyor. Burada da Aziz Yıldırımın başında olduğu çeteden bahsediliyor.

Aziz Yıldırımın, Fenerbahçe maçlarını yöneten hakemlerin sarı-lacivertli takım aleyhine karar vermemesi için girişimlerde bulunduğu, bazı müsabakalar için hakem atamalarına müdahale ettiği ve bu örgütün Olgun Peker yönetimindeki suç örgütüyle işbirliği içinde olduğu belirtiliyor.

İddianamede Olgun Peker ve Aziz Yıldırımın ardından üçüncü örgüt liderinden bahsediliyor. Bu kişinin ismi de Hakan Karaahmet.

Olgun Pekerin Refleks Menajerlik şirketi adı altında yetkisiz menajerlik yaptığı iddia ediliyor.

HİYERARŞİK YAPI

Galatasaray ve Bursasporun şampiyon olmasının kulüp içinde huzursuzluk yarattığı belirtiliyor. İlhan Yüksel Ekşioğlu ve Mehmet Şekip Mosturoğlunun Aziz Yıldırımın suç örgütünde etkin konumda olduğu, örgüt içerisinde tam bir hiyerarşik yapı olduğu belirtiliyor.

Aziz Yıldırım ile İlhan Ekşioğlu ve Sekip Mosturoğlu arasındaki ilişkinin başkan-yönetici ilişkisi olmadığı, örgüt ilişkisi olduğu ifade ediliyor. Aziz Yıldırımın Ekşioğlu ve Mosturoğlu aracılığıyla işlerini yürrüttüğü, bazen de Sedat Pekerin örgütüyle işbirliği içinde olduğu yazılıyor.

ÖZGENER-YILDIRIM ARASINDA ŞÜPHELİ KONUŞMALAR

– Olgun Peker ile Futbol Federasyonunun eski başkanı Mahmut Özgenerin yakın ilişkisinin bulunduğunun görülmesi üzerine, Özgenerin de soruşturmaya dahil edildiği, Özgener ile Yıldırım arasında şüphe çeken konuşmalar yaşandığı belirtiliyor.

– Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçenin oynayacağı müsabakalarda görev alacak hakemlerin sarı-lacivertli takım aleyhine karar vermemesi için girişimlerde bulunduğu, bazı müsabakalar için hakem ayarlaması yapmaya çalıştığı, Özgenerin de bu durumda Yıldırımdan destek almayı beklediği, Yıldırım’ın taleplerine olumlu talepler verdiği görülmüştür.

– Örgüt içinde tam bir hiyerarşik sistem olduğu ve ödüllendirme ve cezalandırma sistemi bulunduğu belirtiliyor. Örneğin şike yapılması durumunda lüks villa ve araba hediye ediliyor. Şampiyonluk sonrası Ali Kıratlının KKTC’ye tatile gönderildiği belirtiliyor.

Aziz Yıldırım, Sedat Peker grubuyla bağlantılı olarak Bülent İbrahim İşcan aracılığıyla şike ve teşvik faaliyetleri yürüttüğü ayrıca bu şahsı da korkutucu bir güç olarak yanında bulundurduğundan bahsediliyor.

– İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu’na Tamer Yelkovan aracılığıyla para ulaştırıldığı belirtiliyor.

ŞİFRE İNŞAAT

– 12.04.2011 tarihinde İlhan Ekşioğlu’nun 100 ayarlayabildim, inşaatlar için yazılmış. Buradaki inşaat kelimesinin şike yapılan maçlarla ilgili şifre olarak kullanıldığı belirtiliyor.

AYŞE TATİLE ÇIKSIN

– İBB-Fenerbahçe maçı için Tamer Yelkovana ödeme talimatı verildiği yazılıyor. Sami bana gelir, Ayşe tatile çıksın diyerek başka bir şifreden daha bahsediliyor.

KORKUTUCU GÜÇ İBRAHİM İŞCAN

İddianamede Aziz Yıldırım, Sedat Peker grubuyla bağlantılı olarak Bülent İbrahim İşcan aracılığıyla şike ve teşvik faaliyetleri yürütüyor ayrıca bu şahsı da korkutucu bir güç olarak yanında bulunduruyor ifadesi yer alıyor.

ŞİKENİN KODLARI

Şike parası almanın kodu: Kahve içmek

Aziz Yıldırım: Şirket CEOsu ya da bir numara

Futbolcular: İnşaat işçisi veya mağdur

BAŞARISIZLIĞA CEZA

Şike faaliyetlerinde bir kere başarısız olana bir daha görev verilmiyor.

Hürriyet

Güncellenme Tarihi: 9 Aralık 2011 — 15:06

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm hakları saklıdır © 2018 sesli sohbet YüreğininSesi Arkadaşlık Sitesi