Soğuk odada uyumanın vücuda 9 faydası

Geceleri rahat uyuyamıyor ve sürekli uykusuz kalıyorsanız, sebebi odanızın ısı derecesinden kaynaklanıyor olabilir. Sıcak bir odada uyumak sizi sadece rahatsız ve terletmekle kalmaz, uykuya dalmanızı da engeller. Peki, soğuk bir odada uyumanın tüm bu etkenleri ortadan kaldırabileceğini biliyor muydunuz? İşte soğuk odada uyumanın vücuda 9 faydası

Daha genç görünmenize yardımcı olur
Düşük sıcaklıkta bir odada uyumak, vücudun daha fazla melatonin üretmesini sağlar. Böylece daha sağlıklı ve dinç bir şekilde uykunuzu alırsınız.

Aynı zamanda melatonin, vücut için yaşlanma karşıtı olan antioksidan görevi görür. Bu da yıllar geçtikçe genç görünmenize yardımcı olur.

Uykusuzluğu önlemeye yardımcı olur
Yapılan araştırmalar, uykusuzluğun aslında yüksek vücut sıcaklığı ile ilişkili olduğu gösteriliyor.

Bu yüzden yatmadan önce mutlaka odanızı soğuk bir hale getirerek, vücudunuzun soğumasına ve uykuya dalmasına yardımcı olabilirsiniz.
5Stresi uzak tutar
Stresi uzak tutar
Yüksek sıcaklıklar, vücudun kortizol olarak adlandırdığı stres hormonunu harekete geçirir.

Ancak soğuk bir oda, kortizol seviyenizi kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Bu da daha az stres ve daha kaliteli bir uyku anlamına gelir.

Bazı hastalıklara karşı riski azaltır

Soğuk bir odada uyumak, diyabet gibi metabolik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca, kalp hastalığı, depresyon ve obeziteyi önlemeye yardımcı olan büyüme hormonunun daha iyi çalışmasına sebep olur.

Daha derin ve kesintisiz uyku sağlar
Derin uyku vücudun hücresel onarımı için çok önemlidir. Ancak vücut ısısı arttıkça kesintisiz uyku mümkün olmayabilir.

Bu nedenle daha serin bir odada uyumak bu sebepleriortadan kaldıracaktır.

Vajinal mantar enfeksiyonunu önler
Vajinal enfeksiyon kadınlarda sıklıkla görülen bir hastalıktır. Bunu, daha düşük sıcaklıktaki bir odada uyuyarak önleyebilirsiniz.

Unutmayın ki, bakteriler ve mantarlar sıcak, nemli ortamlarda yaşamayı severler. Bu nedenle uyumadan önce mutlaka odanın ısısını düşürün.

Erkeklerde doğurganlığı artırır
Sıcağa uzun süre maruz kalmak, erkek doğurganlığını kötü bir şekilde etkiler. Soğuk bir odada uyumak ve bol iç çamaşırı giymek bu sorunu engelleyebilir.

Kötü yağları vücuttan atar
Soğuk bir odada uyumak, vücudunuzun kalori yakan kahverengi yağ dokusunu harekete geçirerek, metabolizmanızın iyileşmesine yardımcı olur.

Ayrıca istenmeyen yağların da vücuttan atılmasına neden olur, böylece daha rahat kilo vermenizi sağlar.
15Vücuttaki ağrıyı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur
Vücuttaki ağrıyı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur
Tıpkı vücudunuzun şişmiş veya iltihaplı bir bölgesine soğuk kompres uygulamak gibi, soğuk bir odada uyumak da ağrı ve iltihaplanmayı yatıştırıcı bir etkiye sahiptir

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir