Sorununuzu çözmek istiyorsanız sorunu düşünmeyin

Eğer düşünecek hedefleriniz yoksa problemlerinizi düşünüyorsunuz demektir. Problemi düşünmek, neyin yanlış olduğu üzerine odaklanmaktır. Toplum olarak böyle büyütüldük, böyle eğitildik. Düşünce sistemimiz  yanlış olan ne?, nerede yanlış yaptım yine?, neden bu başıma geliyor?,kimin suçu?,neden hala çözemedim? gibi sorular sorarak, problem labirentinde çok çabuk kaybolmamızı sağlayan ve yeni problemler doğuran bir şekilde çalışmaktadır. Böylelikle var olan problem üzerine, istenmeyen durum üzerine daha fazla burnunuzu sokar, kendinizi daha kötü hisseder ve görüş açınızı iyice daraltırsınız.

Bir problemi çözmenin en iyi yolu, var olan problem düzlemindeki arzu edilen duruma, hedefe odaklanmaktır. ( Tabii ki eğer konuyla ilgili bir hedefiniz varsa). Örneğin sürekli kilo alıyorsanız ve kilo vermek, sağlıklı olmak gibi bir hedefiniz yoksa veya iş yerinde üstünüzle sürekli problem yaşıyorsanız ve terfi etmek, kariyer yapmak gibi bir hedefiniz yoksa düşünce şekliniz sizi problemin içinde kaybolmaya, onun bir parçası olmaya sürükleyecektir. Eğer hedefiniz varsa düşünce şeklinizi değiştirerek yani geleneksel düşünce sisteminde çıkarak problemi çok kolay çözebilirsiniz. Arzulanan bir hedefi olan insanlar, kendilerini sorunun dibine değil sorunun ötesine taşıyacak sorulardan yaralanarak kolayca ileri adımlar atabililer.

Nedir bu sorular? Bunun için önce net olarak problem yerine neye sahip olmak istediğinizi ni belirlemelisiniz. Bir problemin neden başınıza geldiğini düşünmek de bir yöntemdir. Ancak bunu düşünürken kendinizi daha da kötü hissedersiniz ve cevabı bulduğunuzda ya keşke yapmasaydım lara takılırsınız ya da kendinizi neden bunu yaptığınızı haklı çıkaracak mazeretlerin içinde dolaşırken bulursunuz. Yani çok kolayca problemin üstesinden gelme amacınızın dışına çıkarsınız. Oysa  ne yapsaydım istediğim duruma erişirdim ? ,  ne olsaydı istediğim sonucu elde ederdim?,  neyi farklı yaparsam hedefime yaklaşırım?,  bu problemin yerine neye sahip olmak isterdim? gibi hedefe, arzu edilen duruma yönelik sorular sormak sizi hem problemin dışına taşır hem de kendinizi daha iyi hissettirir.

Böyle bir düşünce sistemiyle çalışmak için öncelikle ne istediğinizi ( her konuda) çok iyi bilmelisiniz. Ne istediğinizi bilmediğiniz zaman, etrafınızda sizi kendi hedeflerine ulaşmak için çalıştırmaktan memnun olacak bir çok insan olacaktır. Ayrıca kendi gözünüzü odaklayacak bir hedefiniz olmadığı için olağan problemlerinize daha çok odaklanarak kendi başınıza da bir problem oluşturacaksınız.

Bugüne kadar hedefler belirleyerek çalışmamış olabilirsiniz ama bunu siz istediğiniz zaman başlatabilirsiz. Belki de bugün başlamak için iyi bir gündür. Şimdi size en yakın bir kaç probleminize bakın ve onların yerine neye sahip olmak isterdiniz, onların karşısında duran arzulanan durumlar nelerdir sorularını cevaplayın. Sonra da arzulanan durumlarınızı birer hedefe dönüştürün, böylelikle bakış açınız da değişecektir. Eminim bunu yaparken bile kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz

Gününüz güzel geçsin..
Arzu Bıyıklıoğlu

NLP uzmanı ve Yaşam Koçu

www.arzubiyiklioglu.com

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir