Sperm alerjisi sizi hasta edebilir!

1
0

Hollandalı bilim adamları, cinsel birleşmenin hemen ardından grip benzeri belirtilerle kendini belli eden, nadir görülen bir cinsel hastalığın nedeninin sperm alerjisi olabileceğini belirtti.

Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi Psikofarmakoloji Bölümünden Profesör Marsel Waldinger, tıp literatüründe, Boşalma Sonrası Hastalığı Sendromu (post orgasmic illness syndrome-POIS) olarak yer alan cinsel hastalığa, kişinin kendi spermine alerjik reaksiyon göstermesinin yol açabileceğini belirlediklerini söyledi.

Tıp literatüründe 2002 yılından beri bulunan POIS, boşalma sonrası ortaya çıkan, ateş, burun akıntısı, aşırı yorgunluk ve göz yanması gibi grip benzeri semptomlarla kendini belli ediyor ve bazı durumlarda iki hafta kadar sürebiliyor.

Hastalığın nedeninin şimdiye kadar psikolojik olduğunun sanıldığına işaret eden Waldinger, ancak Hollanda’daki bir tıp dergisinde yayımladıkları iki bilimsel araştırmanın bunun kişinin kendi spermine oto-alerjik reaksiyon göstermesi sonucu ortaya çıktığını gösterdiğini kaydetti.

Hastalığın çok nadir görülmesi nedeniyle bu durumdaki kişilerin hasta olduklarını bilmediklerine ve bu nedenle doktora gitmediklerine dikkati çeken Waldinger, alerjenin küçük dozlarda, alerjisi bulunan hastaya verilerek alerji toleransını artırmaya yönelik bir tedavi olan hiposensitizasyon tedavisiyle bu hastalığın belirtilerinin büyük ölçüde azaltılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Waldinger, yaptıkları araştırmanın, büyük ölçüde azaltılmış dozlardaki kendi spermleri, deri üzerinden enjekte edilerek tedavi edilen hastalarda belirtilerin, 1 ila 3 yılda önemli ölçüde azaltılabileceğini gösterdiğini sözlerine ekledi.

Uzmanlar, hastalığın 2002’den beri tıp literatüründe yer almasına karşın pek çok aile hekimince bilinmediğini vurguluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz