100 metre sırtüstü yüzmede altın da gümüş de Avrupa rekoru da Rusların oldu

27.07.2021
29
100 metre sırtüstü yüzmede altın da gümüş de Avrupa rekoru da Rusların oldu

100 metre sırtüstü yüzmede altın da gümüş de Avrupa rekoru da Rusların oldu Rusya Olimpiyat Komitesi (ROC) adı altında Tokyo Olimpiyatlarında performans sergileyen Rus Yevgeniy Rılov, 100 metre sırtüstü müsabakasında birinciliği elde ederek Rusyaya 25 yıl sonra yüzmede ilk olimpik altın madalyasını getirdi. Rılov ayrıca Avrupa rekorunu kırdı. Gümüş madalya da bir diğer Rus sporcuya gitti.

Tokyo Olimpiyatlarında marşları ve bayrakları olmadan boy gösteren Rus sporcular, performanslarından ödün vermemekle kalmayıp ülkelerine çeyrek asır sonra ilkleri yaşatıyor.

Takım turnuvasında Rus erkek jimnastikçilerin 25 yıl sonra aldığı olimpik altın madalyadan sonra, yüzmede de uzun yıllar sonra bir ilk yaşandı.

Rus Yevgeniy Rılov, 100 metreyi 51.98 saniyede yüzerek ülkesine çeyrek asrın ilk olimpik madalyasını getirirken, Avrupa rekorunu da kırdı.

Gümüş madalyanın sahibi de yarışı 52.00 saniye ile bitiren Rus Kliment Kolesnikov oldu. Bronz madalya ise 52.19 saniyelik sonuçla ABDli Ryan Murphyye gitti.

Rus yüzücüler en son 1996 Olimpiyat Oyunlarında altın madalya almıştı. Söz konusu dönemde Aleksandr Popov 50 ve 100 metre serbest yüzmede, Denis Pankratov da 100 ve 200 metre kelebek stilde zafer elde etmişti.

Rus erkek artistik jimnastikçiler, Tokyodaki takım turnuvasında altın madalya kazanmıştı. Bu, 1996dan beri takım turnuvasında Rus jimnastikçilerin aldığı ilk olimpiyat altın madalyası olmuştu.

Tokyodaki Rus ekip şimdiye kadar beş altın, yedi gümüş ve üç bronz madalya kazandı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.