Süper meyveleri tanıyor musunuz

Uzmanlar, sıcak yaz günlerinin yerini serin havalara bıraktığı bugünlerde, beslenmeye daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirterek, enerji veren gıdalar ile C vitaminli besinlerin sofralardan eksik edilmemesi uyarısında bulundu.

Sonbahar aylarının grip ya da nezlenin en fazla yaygınlaştığı dönem olduğuna dikkat çeken uzmanlar, insanların, geçiş dönemi olan sonbaharda vücudunu soğuk kış aylarına hazırlaması gerektiğini ifade ediyorlar. İnsan vücudunun sebzeden meyveye, etten süte, kuru baklagillerden yağa ve ekmeğe kadar bütün besin gruplarına ihtiyacı bulunduğunu, ancak, içinde bulunduğumuz sonbahar aylarında bazı gıdalara daha fazla önem verilmesi gerektiğine işaret ediyorlar. Uzmanlar, soğuk havalarda tüketilmesi şart olan gıdaların başında antioksidan özelliği ile öne çıkan, vitamin ve mineral açısından zengin meyveleri öneriyorlar.

Süper Meyveler Soğuk Havalarda Sağlığımızı Koruyor…Bizi Güzelleştiriyor!

Devir,süper meyvelerin devri; besin değeri yüksek ve antioksidan açısından çok zengin olan bu meyveler sağlığımızı koruyor, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiriyor, bizi güzelleştiriyor, daha zinde hissetmemizi sağlıyor. İç hastalıkları uzmanı Dr.Ayça Kaya sağık ve güzelliğin doğal kaynağı “Süper Meyveler” için “Sağlığımıza ve güzelliğimize özen gösterdikçe sağlıklı bir geleceğin temeli olan sebze ve meyveler, organik gıdalar tartışmasızca hayatımızda yerini alıyor.” diyor ve “Süper Meyveler” ile ilgili bilgi veriyor.

Besin değerinin yanı sıra cildi güzelleştiriyor.

Günümüzde süper meyvelerin kanıtlanmış koruma özellikleri, kullanım ve uygulamadaki çok yönlülükleri bu meyveleri, sağlıklı ve dengeli yaşam tarzının vazgeçilmezi haline getiriyor Harika aromalarının ve dokularının yanı sıra, etkileyici vitamin ve antioksidan içerikleri sayesinde, besin değerinin yanı sıra kozmetik ürünlerde de önemli faydalar sunuyorlar.

Norveç böğürtleni, nar, acai çileği, papaya, çarkıfelek başlıca süper meyvelerdendir. Bu süper meyveler, serbest radikalleri nötralize eden en yaygın iki antioksidan olan C ve E Vitamin ile doludur. Böğürtlen gibi taneli meyveler bu meyvelere koyu kırmızı rengini veren aşırı güçlü bir antioksidan olan antosiyanin deposudur. Ayrıca, yüksek vitamin, mineral ve bileşim seviyesi bu meyvelere ‘süper meyve’ özelliğini kazandırır.

Örneğin çok kuvvetli bir antioksidan olan Norveç Böğürtleni, özellikle C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve benzoik asit bakımından oldukça kuvvetlidir.

-40 derecede bile donmayan Norveç Böğürtleni

Norveç Böğürtleni, çok güçlü bir süper meyvedir; İskandinavya, Sibirya ve Alaska’nın kutup bölgelerindeki sert topraklarda yetişen yabani bir böğürtlendir. Kehribar-altın renkli Norveç süper meyvesi, sıcaklığın -40’C’ye kadar düştüğü ekstrem kış koşullarında bile tazeliğini korur. Norveç böğürtleni içeren bakım kremleri cildi en zor koşullarda bile besler, nemlendirir ve antioksidan etkilidir.

Nadir bulunur

Hasat zamanı kısa sürdüğü ve iklim şartları zor olan bölgelerde hasatı da zor olduğu için Norveç böğürtleni, dünyanın en nadir bulunan ve en pahalı böğürtlen çeşitlerinden biridir. Değeri, nadir bulunması ve altın sarısı rengi nedeniyle İskandinav Altını olarak adlandırılıyor.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir