Tabletlere Windows 8 mi gelecek?

0
0

CES 2011’de sahne alan Steve Ballmer’ın elinde Windows 7’li bir tablet vardı ama şirketin esas amacı daha farklı gibi.

Microsoft CEO’su Steve Ballmer iPad ile süren tablet işletim sistemi rekabetinde iş ortaklarının yardımı ile CES 2011’e elinde Windows 7 çalıştıran bir tabletle çıkarak meydan okudu. Samsung ve Dell’in yardımlarını alan Microsoft CEO’su kendine güvenen bir ifade ile sahnedeki yerini alırken elinde bir de Samsung tablet taşıyordu. Ancak yanlış anlaşılması o tablet Galaxy Tab değil. Büyük olasılıkla Samsung’un önümüzdeki sene çıkartacağı bir tablet. Bu konudaki hem fikir o tabletin 10.1 inçlik Gloria olduğu yönünde.

Ballmer elindeki olası Gloria tablet ile, bu tabletin çalıştırdığı Windows 7’yi tanıtarak tablet için ne kadar uygun bir işletim sistemi olduğunu anlattı. Ancak işin ilgi çekici yanı bu değil. Söylentiye göre Samsung veya Dell tabletlerin önümüzdeki yıl çıkacak olanlarında Windows 8’in çalışma ihtimali bile mevcut. Bu gerçekten heyecan uyandıran bir haber, nitekim bir çok kaynağın da belirttiği gibi Microsoft tablet için esas stratejisini Windows 8 üzerine kuruyor.

Windows 8’in 2011’in yarısında hatta 2012’in başlarında çıkacağını düşünürsek ilk zamanlar bir süre işletim sisteminin tablet versiyonları ile uğraşabileceğimiz gibi, Windows 8 çalıştıran tabletlerin piyasaya çıkışını da geciktirebilirler.

Elbette bunların pek çoğu şu an için dedikodudan ibaret ve kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak emin olunan nokta şu ki Microsoft Apple’ın iPad hükmünden oldukça sıkılmış durumda ve bunu değiştirmek için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz