100 yılda bir olan Güneş Fırtınası, dünyayı internet felaketine sürükleyebilir

09.09.2021
48
100 yılda bir olan Güneş Fırtınası, dünyayı internet felaketine sürükleyebilir

100 yılda bir olan Güneş Fırtınası, dünyayı internet felaketine sürükleyebilir Yeni yapılan bir araştırmaya göre yalnızca 100 yılda bir görülen bir güneş fırtınası, dünyayı çok büyük bir internet ve teknoloji felaketine sürükleyebilir. İşte detaylar

Yapılan yeni bir araştırma, yaklaşık 100 yılda bir olan şiddetli bir güneş fırtınasının dünyadaki çoğu teknolojik aleti etkileyerek, dünyayı bir “internet kıyametine” sürükleyebileceğini ortaya koydu. 100 yıl önce bu denli bir teknolojik gelişim olmadığı için elbette insanlık böyle bir duruma hiç hazırlıklı değil.

Bilişim Makineleri Veri İletişimi Özel İlgi Grubuna göre böyle bir felakette güneş fırtınaları jeomanyetik akımlar üreterek Dünyanın manyetik alanıyla temasa geçiyor. Araştırmacılara göre bu akımlar, fiber kablolar ne kadar dayanıklı olurlarsa olsunlar onlara zarar verebilecek nitelikte olacak. Araştırma ekibinde yer alan California Üniversitesinden Dr. Sangeetha Abdu Jyothiye göre, bu tarz bir manyetik etki büyük hasarlara yol açabilir. Kaldı ki küresel iletişimi toptan yok edebilecek bu tarz bir manyetik etki daha önce de gerçekleşti.

Daha önce de oldu!
Jyothinin aktardığı üzere 1859 ve 1921de de gerçekleşen bu güneş fırtınaları, dönemin hegemonik iletişim aracı olan telgraf ağlarına büyük zarar vermiş. Bununla beraber Jyothi, eğer böyle bir şeyin tekrarlanmasının, günümüzde teknolojinin ve internetin hayatımızdaki yeri düşünülürse, çok daha büyük sonuçlar doğuracağını söylüyor. Öte yandan Jyothi, bu türden felaketlerin gerçekleşme oranının %1,6 ila %12 arasında olduğunu söylüyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.