2021 PC pazarı için iyi geçti Pazar lideri Lenovo oldu

14.01.2022
39
2021 PC pazarı için iyi geçti Pazar lideri Lenovo oldu

Küresel PC pazarı geçtiğimiz yılı büyüme kaydederek kapattı. Yapılan araştırma sonucu pazar, yıldan yıla %14,6 büyümeyle 341 milyon sevkiyata ulaştı

PC pazarı özellikle pandemiyle birlikte şimdiye kadarki en iyi dönemlerinden birini yaşıyor. Her ne kadar küresel çip krizi olumsuz etkilese de pazar geçtiğimiz yıl büyüme kaydetti. Yaklaşık %15 yıldan yıla büyüme kaydedilen pazarda PC sevkiyatları 341 milyona ulaştı.

PC pazarında büyüme devam ediyor
Uzaktan çalışma ve eğitimin bir sonucu olarak insanların PClere yönelimlerinde artış yaşandı. Bileşen tedariki sıkıntıları yüzünden arz talebe yetişmeye çalışırken PC pazarı geçtiğimiz yılı büyüyerek kapattı. Araştırma şirketi Canalysin pazar araştırmasına göre 2021de yıldan yılan %14.6 büyüme kaydedildi.

Yayınlanan rapora göre ilk beş sırada sırasıyla Lenovo, HP, Dell, Apple ve Acer yer aldı. Bu beş şirket arasında yıldan yıla en büyük artışı %28,3 ile Apple yaşadı. En büyük pazar payına sahip Lenovo, geçtiğimiz yıl içerisinde 82,1 milyon adet sevkiyat gerçekleştirdi. Bu iki şirketin haricinde yıldan yıla %21,8 büyüme sağlayan Acer da başarısını sergiledi.

Başarılı bir 2021 yılı geçiren PC pazarının bu yıl da büyümeye devam etmesi bekleniyor. Canalys baş analisti Rushabh Doshi: “2021 dijital dönüşümün yılıyken, 2022 dijital ivmenin yılı olacak. Her yerden çalışmamızı, dünya çapında işbirliği yapmamızı ve ultra üretken kalmamızı sağlayan birinci sınıf PCler, monitörler, aksesuarlar ve diğer teknoloji ürünlerine yapılan harcamalardan sektördeki gelir artışını göreceğiz.” dedi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.