Tesla Avrupa da bir fabrika daha kurabilir İşte düşünülen lokasyon

10.07.2023
48
Tesla Avrupa da bir fabrika daha kurabilir İşte düşünülen lokasyon

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Berlin fabrikasının ardından Avrupa’daki ikinci üretim tesisi için yer arıyor. Elon Musk’ın geçtiğimiz aylarda yaptığı ziyaretler Fransızları umutlandırmış durumda

Tesla, Gigafactory Berlin’in ardından Avrupa’da bir fabrika daha kurabilir. Bloomberg tarafından servis edilen habere göre elektrikli otomobil üreticisi Fransa’yı değerlendiriyor. Ülkenin Maliye Bakanı Bruno Le Maire, yeni tesisin inşası için Fransa’nın seçileceğine dair umutlu olduğunu söyledi.

Tesla’nın patronu Elon Musk geçtiğimiz Mayıs ve Haziran aylarında Fransa’yı ziyaret etti. Ünlü milyarder bu ziyaretlerinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Görüşmelerde ağırlıklı olarak yeni fabrika konusunun ele alındığı bildirildi.

Fransa’nın dezavantajları da var
Le Maire, Tesla’nın elektrikli otomobil mi yoksa batarya üretimi için mi bir fabrika kuracağının henüz netleşmediğini söyledi. Deneyimli politikacı “Masada birkaç seçenek var, umarım Musk Fransa’da yatırım yapar. Cumhurbaşkanı ile birkaç kez fikir alışverişinde bulundu. Ben de onunla konuştum. Fransa’da hoş karşılandığını biliyor” dedi.

Bununla birlikte Fransa’nın dezavantajlı olduğı bazı faktörler var. Le Maire’in de belirttiği gibi ülkede demiryolu veya denizyolu bağlantılarına sahip yeterli sayıda sanayi alanı bulunmuyor. Ayrıca devasa Gigafactory’yi çalıştırmaya yetecek karbonsuz (de-carbonized) elektrik kaynağı da yok.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.