Tencent Ubisoftun en büyük hissedarı olabilir

Oyun sektörünün dev isimlerinden Tencent, Ubisoft’un en büyük hissedarı olabilir. Oyun devi, şaşırtıcı bir teklif ile hissedarların kapısını çalmaya başladı.

Epic Games ve Riot Games dahil olmak üzere dünyaca tanınan oyun şirketlerine ev sahipliği yapan Tencent, yeni bir yatırıma daha imza atacak gibi görünüyor. Çinli firma şimdi de, oyun dünyasının popüler isimlerinden Ubisoft’u gözüne kestirdi.

Hissedarlar ile görüşmeler başladı
Routers tarafından bildirilenlere göre Tencent, geçtiğimiz Mayıs ayında Ubisoft’un yüzde 15’lik hissesine sahip olan Guillemot ailesi ile görüşmelere başladı. Halihazırda şirketin yüzde 5’lik hissesini elinde bulunduran oyun devi, şirketin en büyük ve tek hissedarı olmayı hedefliyor.

Günümüzde Ubisoft hisselerinin yüzde 5’ini Tencent, yüzde 15’ini Guillemot ailesi, yüzde 80’ini kamu hissedarları oluşturuyor. Şirketin 44 euroluk hisse fiyatına kıyasla hisse başına 100 euroluk bir teklifte bulunan Tencent ise, her iki gruptan da hisse satın almayı planlıyor. Henüz yeni anlaşmanın tüm ayrıntıları bilinmiyor olsa da, sonuçlanması halinde Tencent’in oyun sektöründeki payını daha da arttıracağını söyleyebiliriz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir